poniedziałek, 6 sierpnia 2012

[119] thats-all-beyond-me

Oceniająca: Confiance
Autorka: мαłαα..♫
Pierwsze wrażenie:
Już na samym starcie wielki minus - adres w języku angielskim, jakby nasz język ojczysty nie był wystarczająco obfity w piękne słowa. Sam adres oznacza ni mniej ni więcej co "To wszystko poza mną", choć ja tutaj użyłabym słowa behind, jeśli akurat taki tytuł bym sobie wymyśliła. Pominę już milczeniem to, że w pierwszym słowie powinien być apostrof, co dodatkowo zmniejsza poziom estetyczny. Dalej kurczowo trzymam się adresu i wypisuję kolejną wadę - tasiemiec, jak ja to mówię. To powinno być jedno lub dwa słowa. No ewentualnie trzy, ale cztery? Trudne do zapamiętania, a dodatkowo w obcym języku.
Napis na belce "Życie nie jest złe. To ludzie są okropni". Absolutnie nic mi to nie mówi, nie zdradza, o czym będzie opowiadanie. Sądzę, że powinnaś znaleźć jakiś ładny cytat, opatrzyć go cudzysłowiem i dodać autora. Oczywiście, możesz też wybrać oryginalne powiedzonko któregoś z bohaterów opowiadania.
Ogółem, pierwsze wrażenie nie wypadło najlepiej. Obawiam się, że może to być historia o dziewczynie porzuconej przez chłopaka. Oczywiście, źle być nie musi - to już zależy od Twojego stylu i pomysłu.
(5/8)

Wygląd:
Nigdy nie lubiłam opisywania i oceniania w tym podpunkcie. Chociaż Onet jest mi lepiej znany, to i tam nie było to dla mnie przyjemne, a na blogspocie jest dokładnie tak samo, a może jeszcze gorzej. Co mogę powiedzieć? Najwyraźniej nie znasz dobrych szabloniarni, które robią naprawdę niesamowite "onetowskie" szablony na blogspota. Napisz do mnie na gg (numer na podstronie), to podam Ci przynajmniej cztery takie.
Nagłówek jest... dziwny. Częściowo czarno-biały, częściowo pomarańczowo-czerwony. Może nawet by było w porzadku, gdyby nie wściekle kwieciste tło, które mnie osobiście odrzuca. Lubię kwiaty, ale co za dużo to niezdrowo. A tu z pewnością jest za dużo.
Tło wewnętrzen - białe, czyli próba stonowania tego wszystkiego. I dobrze, że taką zastosowałaś, bo przynajmniej w miarę dobrze się czyta. W miarę, bo po oczach razi fiolet, który - dzięki Bogu - nie jest różem.
Ogólnie - bardzo, bardzo słodko i cukierkowo; każda rzecz jakby z innej parafii. Ach, jeszcze błąd się wkradł w napisie na nagłówku. Nie "troche", a "trochę". I do tego ten niebieski!
Potrzeba tu zmiany - nie drobnej, ale wielkiej, całkowitej. I to jak najszybciej.
(6/10)

Treść:
Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy - na stronie głównej widocznych jest kilka rozdziałów. Kilka, ale nie wszystkie. To trochę bez sensu, nie uważasz? Albo na stronie widnieją wszystkie, albo jeden. W przypadku pierwszej opcji - archiwum jest niepotrzebne.
Druga rzecz - rozdziały są ekstremalnie krótkie.
Trzecia rzecz - niestety, ale przez większą część opowiadania (?) miałam wrażenie, że czytam pamiętnik sfrustrowanej nastolatki. Przykro mi, ale takie są moje odczucia.
Już w pierwszym rozdziale pojawiły się tzw. wyjaśnienia. To błąd - naprawdę olbrzymi błąd! To wszystko, co w nich zawarłaś, powinnaś opisać dokładnie w rozdziale. Tak, to jest to, co najbardziej kuleje: opisy, a raczej ich brak, bo w Twoim opowiadaniu rzadko się zdarza, żeby więcej niż dwa zdania nastąpiły po sobie. A jeśli już następują, są krótkie, zwięzłe i takie... sztuczne. Dialogi tak samo - jakbyś na siłę wpychała je w usta bohaterów. Może postaraj się przez jakiś dzień mało mówić i przysłuchiwać wypowiedziom Twoich znajomych. Zaobserwuj ( o ile można tak mówić na temat wypowiedzi jakichś osób), jak brzmią takie dialogi. I tak staraj się je budować w opowiadaniu, a wtedy na pewno będą bardziej naturalne.
Stawiasz zdecydowanie zbyt dużo kropek, wykrzykników i znaków zapytania. Rozumiem, że starasz się tym sposobem wyrazić emocje bohaterów, ale możnaby to zastąpić opisami, których u Ciebie brak. Zastanów się nad tym.
To dotyczące samego sposobu pisania, a teraz o opowiadaniu.
O świecie przedstawionym wiem mało, a właściwie nic. Nie mam zielonego (a nawet, jak to mówi siostra mojej przyjaciółki - różowego) pojęcia na temat wyglądu miejsc (pokój Kai, szkoła, dom, ulice itp.), a także czasu akcji. Bohaterów znam tylko z imion, bo nie poświęcasz im praktycznie żadnych opisów. Właściwie słowo praktycznie można wyrzucić z poprzedniego zdania. Żadnych opisów.
Sama postać Kai jest moim zdaniem mało przekonująca i naciagana. Ileż to już było takich postaci w filmach i książkach? Straciła matkę, ojciec chce się ożenić po raz drugi, a ona za nic w świecie nie może się z tym pogodzić. Oczywiście, mogłabyś to "sprzedać", gdybyś ładnie opakowała w opisy i niewymuszone dialogi. Popracuj nad tym.
Skoro już jesteśmy przy bohaterach - są zupełnie bezbarwni. Z trudem zapamiętuję ich imiona, bo niczym się nie wyróżniają. Stoją w szeredu, czasem coś powiedzą, ale tak na dobrą sprawę nie potrafię sobie ich nawet wyobrazić. Gdybyś opisała ich dokładnie, nie miałabym z tym problemu, ale tutaj... Chyba rozumiesz, co oznacza wielokropek na końcu zdania.
Fabuły za bardzo nie można określić, gdyż wydarzenia są bardzo zróżnicowane, właściwie ze sobą nie powiązane. Wszystko jest bardzo chaotyczne.


Niestety, bardzo mi przykro, ale ponieważ opowiadanie jest przeciętne pod względem tematu oraz sposobu przedstawienia zagadnienia, ocena będzie bardzo zaniżona. Myślę że musisz jeszcze dużo popracować - polecam ćwiczenia z opisywaniem różnych przedmiotów w swoim pokoju, może pomoże Ci prowadzenie dziennika/pamiętnika. W każdym razie trenuj pisanie opisów, a będzie dobrze.
(19/35)
Błędy:
"Nakładać tone pudru...? " - tonę
"Nie mam pojęcia, co można robić w toalecie przez ponad 2 godziny" - brak przecinka
"Bo przecież gdyby mój ojciec nie zarabiał tyle, ile zarabia, Samanta nawet by na niego nie spojrzała" - brak przecinka
"Zjadłam miskę płatków i skierowałam się w stronę schodów, obserwując oburzoną minę Sary" - brak przecinka
"W szkolę większość przerw przebywam z Tamarą, lub po prostu użalam się nad sobą w toalecie" - literówka: szkole, zbędny przecinek
"Jej rodzice, tak jak moja matka, zginęli w wypadku samochodowym" - powinnaś oddzielić wtrącenie od reszty zdania
"Od tamtego czasu opiekuje się nią, jej ciotka." - zbędny przecinek
"(...)powiedział nauczyciel, kiedy weszłam do klasy." - brak przecinka


"Posłuchałam się Go i czekałam aż podyktuje pytania." - powinno być: Posłuchałam go i czekałam, aż podyktuje pytania.
"Wczoraj skończył się rok szkolny." - literówka
"Nie lubiłam sprawiało mi przyjemność." - Nie rozumiem, o co chodziło Ci w tym zdaniu. W każdym razie musisz je poprawić.
"Po paru minutach słowa zaczęły rozmazywać mi się przed oczami"
"Wyszłam z pojazdu, zaczęłam rozglądać się dookoła." - brak przecinka
"Przy najmniej" - przynajmniej
"Co ty tu robisz? – niepewnie podeszłam" - Co ty tu robisz? – Niepewnie podeszłam(...)
"- A jak ci się wydaje? – na jego twarzy malowała" - A jak ci się wydaje? – Na jego twarzy malowała
"Od powiedział" - odpowiedział
"- Mogłaś zadzwonić, napisać SMS-a lub przy najmniej zostawić jakąś kartkę! – w momencie kiedy to powiedział w drzwiach pojawiła się pani Lidia. " - Mogłaś zadzwonić, napisać SMS-a lub przy najmniej zostawić jakąś kartkę! – W  momencie, w którym to powiedział, w drzwiach pojawiła się pani Lidia.
"Dzieciaki, nie kłóćcie się teraz." - brak przecinka
"śnieżno białą" - śnieżnobiałą
"powiedziała, kiedy już go ubrałam" - brak przecinka
"w warkocza" - w warkocz
"dzwon wcześniej" - dzwoniłam wcześniej
"- Filip też mnie kocha! – kiedy dziewczyna wy powiedziała te 4 słowa obie zaczęłyśmy piszczeć." - Filip też mnie kocha! – Kiedy dziewczyna wypowiedziała te cztery słowa, obie zaczęłyśmy piszczeć
"rozmarzała" - rozmarzyła
Oprócz tego czasem malutkie błedy typu literówki i braki spacji. Przejrzyj tekst, bo jest ich raczej niewiele.

Czasem zdarza Ci się problem z zapisem dialogu - zapoznaj się z tą stroną <klik>
Jednak z każdym rozdziałem błędów było coraz mniej.
(6/10)
Ramki:
Przecieram okulary i wkładam je ponownie na nos. Nie pomogło. W czym? Nie ma tutaj żadnej ramki, nawet tak podstawowej jak opis autorki czy bloga. O przepraszam - jest takie niewiadomo co o Tobie, ale ogółem rzecz biorąc nie ma nic. Odnośnik do OK upchnięty na górze, samotnie. Pod spodem statystyka z nienaturalnie wielkim tytułem. Archwium. A przecież tak łatwo zrobić Menu na blogspocie - o wiele łatwiej niż na Onecie. Koniecznie uzupełnij bloga w zakładki: O Autorce, O Blogu, Linki, Spam (można też dodać inne, np. Bohaterowie).
Punkcik za statystykę - tyle już Ci odjęłam, że chociaż za to dodam.
(1/7)
Dodatkowe punkty:
Przykro mi, ale nie mam za co takowych przyznać. Mogłabym tylko odebrać Ci jeszcze punkty, ale tyle już odjęłam we wcześniejszych podpunktach...
(0/3)

Łącznie zdobyłaś 37 punktów na 73 możliwe, co daje Ci ocenę dopuszczającą. Nie ma tutaj czego gratulować. Brakło trzech punktów do oceny dostatecznej. Na ocenie zaważyły przede wszystkim ramki. O treści nie wspomnę. Twoim największym problemem jest długośc notek, całkowity brak opisów i budowanie wyjątkowo krótkich zdań. Jeśli będziesz miała jakieś pytania albo prośbę o korektę rozdziałów, możesz śmiało pisać na gg.
Przepraszam też, że tak długo musiałaś czekać na ocenę, ale... Problemy w życiu prywatnym. Nie podoba mi się ta ocena, pisałam ją długo, więc przyjmę wszelkie uwagi. Pozdrawiam!
Ps. Przepraszam za czcionkę w błędach, ale nie miałam już siły na ustawianie jej po raz setny (tak, tak - nie tylko Onet sprawia czasem problemy).


17 komentarzy:

 1. "Pominę już milczeniem to, że w pierwszym słowie powinien być apostrof, co dodatkowo zmniejsza poziom estetyczny" - powiedz mi, kochana, gdzie byś ten apostrof umieściła? W adresach internetowych nie można używać polskich znaków, co dopiero mówiąc o znakach przestankowych. Poza tym wiele osób używa języka potocznego (nawet ja, gdy piszę z Anglikami czy cholera wiem, z kim). Dlaczego? Tak jest łatwiej. Nie mówię tutaj o jakimś wypracowaniu, ale, na przykład, podczas facebookowej rozmowy, jest łatwiej pisać: Yea i know its cool but i think u was wrong, thers not... bla, bla, niż Yeah, I know it's cool bur I think you was wrong, there isn't - napisanie tego zajęło mi o wiele więcej czasu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale to rozumiem, Cuddly, ale tak samo jak oceniający przyczepiają sie tu używania polskich słów z polskimi literami w adresach, gdyż wiadomo, że nie można poprawnie zapisać takiego wyrazu. Dlatego najcześciej poleca się wybieranie adresu bez polskich znaków. W mojej ocenie to jest podobna sytuacja.
   I ja też używam często języka potocznego, rozmawiając ze znajomymi, ale to jest jednak ocena.
   Dziękuję bardzo za zwrócenie mi uwagi, bo wiadomo, że każdemu zdarzają się błędy. Jeśli oczywiście autorka będzie miała jakieś zastrzeżenia - uzgodnię to z nią.
   Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
   Confiance

   Usuń
 2. I am extгеmely imprеsseԁ with
  уοur writing ѕkillѕ as ωell as ωith the layout on
  уоur ωeblοg. Is this
  a pаid themе οr did you сustomize it yοurѕеlf?
  Either way kееp up the nісe quality wrіting, it іs rarе to
  seе a gгeat blog like this one nοwadays.
  Look into my blog post - loans for bad credit

  OdpowiedzUsuń
 3. I thinκ thе admin οf this sitе iѕ in fact
  wοrkіng harԁ in favor of his wеb site, for thе reason that hеге everу mаteгial is quality
  baѕeԁ infοrmаtion.
  Also visit my blog - payday loans no credit check

  OdpowiedzUsuń
 4. I am not sure where you arе gеtting
  yоur information, but great topic. I needs to
  ѕρend sοme tіme lеaгning mоre or unԁеrstanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking fοr this info for mу misѕiοn.
  Visit my site ; 1 month loan

  OdpowiedzUsuń
 5. I haѵe been surfing online morе than 2 hours today, yet I
  never found any intereѕting article likе уοurs.
  Ӏt's pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.
  My page ... loans for bad credit

  OdpowiedzUsuń
 6. Quality аrticleѕ is the key to interest thе visitoгs to pay a quicκ visit the webѕitе,
  that's what this site is providing.

  Here is my site; Eternity rings

  OdpowiedzUsuń
 7. Just want to saу your article iѕ as ѕurprising.
  Τhe clearness to your submit iѕ simρly cool аnd that i can
  ѕuppose you are a profeѕѕional οn thiѕ subject.
  Fіne with your permiѕsion allow me to graѕp your feed to ѕtay updateԁ with imρending poѕt.
  Thanks one milliоn and plеase сontinue the enjoyable work.


  Feel free to surf to my blog post - payday loans bad credit

  OdpowiedzUsuń
 8. We're a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You have done a formidable activity and our whole neighborhood shall be thankful to you.

  Also visit my webpage :: short term loan

  OdpowiedzUsuń
 9. Its not my first time to go to see this site, i am browsing thiѕ
  wеb sіte dailly аnd get pleasant data from heгe daily.


  Look at my blog post diet

  OdpowiedzUsuń
 10. Wondегful goods frоm you, man. I havе unԁeгstand your ѕtuff previous to
  and you аre juѕt too eхcellеnt.
  I actually likе what yοu haνе aсquiгeԁ here, reallу lіke whаt you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful site.

  Feel free to surf to my web site :: diet

  OdpowiedzUsuń
 11. Ιf уou wish for to impгoѵe уouг know-how only κeeρ
  ѵisiting thіs site аnԁ be uρdаted with thе most recent gοѕsip poѕteԁ herе.  Heге іs my site; bad credit payday loans

  OdpowiedzUsuń
 12. What's up everybody, here every one is sharing these kinds of knowledge, so it's faѕtidіous to read thiѕ wеbѕite, anԁ I uѕeԁ tо
  pаy а visit thіs web site all the tіme.


  Hаve a look at my ωеb pаgе :
  : Property for Sale

  OdpowiedzUsuń
 13. Hеy veгy nice blοg!

  My page: payday loans

  OdpowiedzUsuń
 14. Ѕomeone еssentіally lend a hаnd tο maκe seveгely artіcleѕ I'd state. That is the very first time I frequented your web page and so far? I surprised with the analysis you made to create this actual put up extraordinary. Fantastic activity!

  Here is my website; cash advance

  OdpowiedzUsuń
 15. Wonԁerful site. Plentу оf useful information here.
  І'm sending it to several pals ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your effort!

  My blog: Payday Loans

  OdpowiedzUsuń
 16. Hі, i thіnk that i ѕaω you visiteԁ mу web site thus i came to “return the favor”.
  I'm attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

  my web page :: Same Day Payday Loans

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy