środa, 2 kwietnia 2014

[212] the-grey-days-of-a-teenagers-life

Oceniająca: Alissa
Autor:

     „Szare dni” albo „Szara rzeczywistość” niż ta aktualna.


50 pytań- TAG!).

1/6


Szacunek-jak na niego zasłużyć i jak zareagować na jego brak. Sam tytuł osobiście przyciągnął moją uwagę, miałam nadzieję na mały poradnik, który zostałby dobrze opisany - zawierałby rady, cytaty znanych pisarzy lub filozofów, którzy mówią na temat szacunku. Można było również dodać zdjęcia, które upiększyłyby całą notkę. Tymczasem Ty podajesz punkty, składające się z jednego zdania, które mówią coś w stylu Zrób to i to, a będzie okej. Skoro temat jest ciekawy i godny dłuższego napisania o nim, to czemu tego nie robisz? Naprawdę warto wyjaśnić kilka spraw, czemu powinniśmy tak postąpić, jakie dałoby to skutki i jaką mieć motywację do wyrażania szacunku wobec innych.
     Twoje wpisy są strasznie krótkie. Czyżbyś nie miała o czym napisać? Blogi uniwersalne owszem, wcale nie muszą być przesiąknięte całymi opowiadaniami z życia, ale warto byłoby przynajmniej opisać coś o dzisiejszym dniu, dodać jakiś ciekawy gif, może zapisać recenzję książki, którą się ostatnio czytało? A może przeczytałaś ostatnio dobry materiał w internecie, który byłby warty przestudiowania przez czytelników Twego bloga? Pomysłów jest naprawdę mnóstwo, tylko trzeba ruszyć główką i pomyśleć o czym sama chciałabyś pisać na swoim blogu.
     100 wyświetleń, 200 wyświetleń, 300 wyświetleń... Takie ciągłe wpisy nudzą. Doskonale wiemy, gdzie znajduje się licznik odwiedzin i chętni z pewnością zobaczą, jeśli będą mieli takową potrzebę. Nie uważasz, że pisanie na temat nowych sum wyświetleń jest zbędne i szkoda na to czasu? Rozumiem, jeśli dobijesz do 1000 lub jakiejś większej sumy tysięcy, to owszem, jedną notkę na to można poświęcić, ale nie aż tak ciągle co setkę.
     Pierwsze pisane przez Ciebie wpisy były przesiąknięte różną tematyką. Opisywałaś, co też zdarzyło Ci się w danym dniu zrobić, co Cię wkurzyło albo rozbawiło. Innym słowem rozwijałaś się, notki były, nie powiem, że ciekawe (skłamałabym), ale można było przeczytać i... no w sumie tyle. Tylko się dowiedziałam, co robiłaś, nie odniosłam żadnych emocji, fascynacji, czy po prostu chęci czytania dalszych opowieści z Twojego życia. Ale przynajmniej cośbyło, potem kompletnie zajmowałaś się pisaniem o wyświetleniach, nowym nagłówku, konkursie lub odpowiadaniem na pytanie z nominacji. I właśnie to był błąd, gdyż z pewnością nie przyciągnęłaś zmianą charakteru notek więcej czytelników.
na moim blogu. Blog będzie" - powtórzenie.

"generalnie o moich  przemyśleniach i o tym, jak mijają mi kolejne dni... Generalnie o tym, co kłębi się w mojej głowie" - powtórzenia, interpunkcja.

"Znajdziecie tu moje ulubione piosenki, książki oraz zdjęcia i sesje i wiele więcej." - Znajdziecie tu moje ulubione piosenki, książki, zdjęcia i sesje oraz jeszcze wiele więcej.

"o wszystkim co chcę,ale i o bezsensownych sprawach" - powtórzenie i brak spacji po przecinku.

Wpis 2

"Moi rodzice wyszli dziś do znajomych,nikt nie może się spotkać,a moje psy śpią..." - Zły zapis. To, że rodzice poszli do znajomych nie oznacza, że nikt nie może się spotykać... Brak spacji po przecinkach.

"Koło mnie mieszkają studenci, więc zza ściany" - interpunkcja.

"Podły niedzielny wieczór (prawie)!" - Po co zostało zapisane tu słowo prawie? Jest ono w tym zdaniu zbędne.

"jak palec, nikt nie chce ze mną wyjść" - A takiego skojarzenia to nigdy bym nie miała...

"co raz bardziej się do siebie zbliżają, ukrywając przede mną wiele rzeczy" - interpunkcja.

"Dlaczego życie jest takie denne?" - Tutaj bardziej pasowałoby określenie trudne.

Wpis 3

"1.Nie bądź bardzo wulgarna/y w mowie (lecz każdemu się zdarza) i stroju..." - Tego jeszcze nie było...

"2.Nie rób teatru w publicznych miejscach ze swoich miłosnych powiązań z chłopakiem/dziewczyną..." - Bardziej pasowałoby tu określenie widowiska.

"4.Zachowuj delikatność, zwracaj komuś uwagę..." - A niby czemu? Jeśli już piszesz coś takiego, uzasadnij czemu mamy zrobić tak a nie inaczej.

"5.Nie obawiaj się mieć odmiennego zdania i bronić własnych wartości oraz przekonań, ale taktownie, bez obrażania innych" - Nie bój się mieć odmiennego zdania od innych i bronić własnych przekonań. Zachowuj się przy tym kulturalnie, nie obrażaj rówieśników.

"Jeżeli dotknie Cię czyjś brak szacunku?
1.Nie przyjmuj tego w pokorze.." - Że niby co? Znów to samo... uzasadnij czemu mamy tak zrobić.

Wpis 4

"co właściwie znaczą dla mnie te uczucie,nastrój lub inaczej wartości do których dążę..." - Liczba mnoga - znaczą dla mnie te uczucia, nastroje lub inaczej wartości, do których dążę...

"Każdy z nas ma zawahania...a ja musiałam sobie przypomnieć co to dla mnie znaczy...i chciałabym się z wami tym podzielić..." - Musiałaś sobie przypomnieć, co dla Ciebie oznacza słowo zawahania? Źle zinterpretowałaś to, co chciałaś napisać. Brak spacji po wielokropkach.

"do czego w życiu dążę : (wszystko to cytaty z jednej książki)" - do czego w życiu dążę (są to cytaty z jednej książki):

"Resztę dokończę jutro...(czyli te zaznaczone na czerwono)" - A ten wielokropek był zbędny.

Wpis 5

"Dziś mieliśmy dość nietypowy dzień w szkole...Mieliśmy tylko" - powtórzenie, brak spacji.

"Założył fundację Poza Horyzonty." - Tytuł fundacji zapisz kursywą lub w cudzysłowie.

"gdzie po trzech miesiącach leczenia ujawniło się zakażenie w dniu, kiedy Janek miał wyjść ze szpitala,  podjęto decyzję o amputacji nogi i ręki. - interpunkcja.

"Właściwie jest to naprawdę wzruszający film i wszyscy starali się być twardzi :)" - Jest to naprawdę wzruszający film, przy którym każdy starał się być twardym. :)

"Chociaż za mną siedziały gimnazjalistki i cały czas chichotały, szlochały lub wpadały w zachwyt [...] to poradziłam sobie..." - Poradziłaś sobie z czym? Dokończ to zdanie poprawnie.

"Drugą rzeczą jest to, kiedy dostał protezę to ćwiczył za nim taki chłopak też z protezą, a w napisach okazało się, że to był prawdziwy Janek Mela i to mnie naprawdę zaskoczyło pozytywnie..." - Bełkot, powtórzenie, interpunkcja. 

Wpis 6

"Zastanawiam się co właściwie myśleć...od miesiąca czekam na tatę, a tu akurat dziś ten Orkan Ksawerego.
Jestem ciekawa czy samolot,które miał lądować o północy przyleci?" - Od miesiąca czekam na tatę, a tu akurat dziś nadszedł ten Orkan Ksawerego. Jestem ciekawa czy samolot, który miał lądować dziś o północy, dotrze na lotnisko.

"Dzwonię na infolinie KLM, a tam jakieś bzdury...ja mówię, że chcę się połączyć z osobą od odpowiedzi, a ona łączy mnie z gościem od biletów!" - Dzwonię na infolinie KLM, gdzie zaczynają mówić jakieś bzdury... Proszę, aby połączono mnie z osobą od odpowiedzi, a sekretarka łączy mnie z panem od biletów! Ta osoba "od odpowiedzi" inaczej się nazywa...

Wpis 7

"Dziękuje wam" - Zwrot grzecznościowy - Wam.

Wpis 8

"Egzamin, WF, Szkoła muzyczna i chłopak- o co chodzi?!"- Egzamin, WF, szkoła muzyczna i chłopak - o co chodzi? 

"Dzisiejszy dzień był dość...hmh...jak to powiedzieć...Może...Interesujący?" - Dzisiejszy dzień był dość... jak to określić... interesujący?

"Boże co za cholerne zadania..." - Boże, co za cholerne zadania...

"ale było nie było parzyście, więc pani wysłała mnie z innymi "ciupciami" za czarną linię...Stwierdziła, że jestem jedną z najlepszych w siatkę, więc nie muszę grać z resztą..." - To jak, było czy nie było parzyście? Ciupciami? A któż to taki? Interpunkcja.

"One wzięły takie jakby kijki (takie, które wkłada się w gumowe podstawki jak się urządza tory przeszkód)" - powtórzenie

"i zaczęły nimi odbijać piłkę do siatkówki i strzelać do bramki...Myślałam, że zwariuje..." - od siatkówki.

"Jak zapytałam się, czy będą się tymi kijkami wymachiwać na wszystkie strony, one odpowiedziały, że ten świat jest okupowany " - interpunkcja, we wszystkie strony.

"i cytując: "Nie będą zajmować się takimi przeciętniakami jak dziewczyna w vansach"..." - Zacytowałaś to w liczbie pierwszej, czyli z Twojego punktu widzenia. Przy cytowaniu pisze się to, co dana osoba powiedziała z jej perspektywy. "Nie będziemy zajmować się takimi przeciętniakami jak dziewczyna w vansach". 

"Myślała, że je zabije ale ograniczyłam swoje nerwy i po prostu odwróciłąm się na pięcie i po wiedziałam nie ważne..." - Myślałam, że je zabije, ale powstrzymałam nerwy i tylko odwróciłam się na pięcie, mówiąc coś, co w sumie nie jest dla Was ważne...

"Później, po całym dniu nauki zakończonym o 14:40, wróciłam do domu, żeby zostawić plecak i pognać do szkoły muzycznej..." - interpunkcja.

"No i dałam prezent pani, który miałam kupić z naszej składki, której wcale nie było..." - "No i" jest niepotrzebne, powtórzenie.

"Po teorii był fortepian...szczerze trochę się denerwuje bo w czwartek mam egzamin i gram w ostatniej grupie..." - szczerze to trochę się denerwuję, bo w czwartek mam egzamin i gram w ostatniej grupie

"Więc dodaje taki obrazek (oficjalnie uważam, że został mi 1 dzień)." - interpunkcja.

 "Obraz należy do Mattela." - interpunkcja.

"kiedy wracałąm z muzycznej" - wracałam ze szkoły muzycznej

"Płacąc pani, która podałam mi ciasto, powiedziała coś mniej więcej takiego" - Przy płaceniu za ciasto, kasjerka powiedziała coś mniej więcej takiego

"chodzę opatulona w kominie" - Chyba chodziło ci o kominiarkę, a nie komin.

"One wywnioskują z grzywki na bok" - One wywnioskowały

Wpis 9

"którą zaczęłam 3 dni temu, z ma 369 stron (szpan)..." - którą zaczęłam czytać trzy dni temu. Ma ona 369 stron

"jestem połykaczem książek. ;)" - interpunkcja.

"Postanowiłam, że zacznę czytać Dizzy [...] Postanowiłam" - powtórzenie.

"Polega na wykonaniu banera mojego bloga i podesłania [...] na maila:
 nikki.reaper@gmail.com, gdzie znajdują się dane banery (reklamy)." - interpunkcja, powtórzenie.

"Wygra praca staranna i skuteczna.:)" - interpunkcja.

"Do wygrania (nagrody zostaną ujawnione jutro)" - Skoro ich nie wypisałaś w tym poście, to te zdanie mogłaś od razu usunąć.

Wpis 10

"po pierniczki, więc stąd to natchnienie...(Nie długo pojawi się nagłówek świąteczny)" - interpunkcja, nie piszemy akurat w tym przypadku z dużych liter.

"Oto strona, gdzie znajdują się przeróżne przepisy na pierniczki" - interpunkcja.

"na Wigilię Klasową!" - klasową z małej litery.

"fajną stronkę z fajnymi rzeczami" - powtórzenie.


       Błędów jest bardzo dużo. Praktycznie co drugie zdanie mogłam je znaleźć, dlatego też tekst czytało mi się okropnie. Dalszych notek nie sprawdzałam, gdyż po prostu takiej potrzeby nie miałam. Na wypisywanie tych samych błędów byłoby szkoda czasu.
     Zanim wystawisz kolejny wpis sprawdź kilka razy (może i być kilkanaście, czym więcej tym lepiej) zanim go opublikujesz. Czasami popełniasz tak śmieszne gafy, które tylko psują estetykę bloga. Z powtórzeniami udaj się do słownika wyrazów bliskoznacznych lub synonimów. Jeśli takowego nie masz, warto zakupić, albo poszukać podobnych określeń w internecie. Jednocześnie poprawiasz błędy i wzbogacasz swoje słownictwo, a w przyszłości może Ci się ono bardzo przydać.
      Interpunkcję trzeba wkuć na pamięć. Innej rady nie ma. Również słowniczek do ręki lub poszukać strony internetowej i w wolnej chwili poprzeglądać sobie zasady pisania znaków przestankowych. Akurat to może być bardzo nużące, ale niezbędne do dalszego rozwoju  pisarstwa.
     Już po kilku razach przestałam wypisywać stawianie przez Ciebie wielokropki. Nadużywasz ich. Osobiście, gdy czytam takie zapisy, opowiadania to uważam, że po prostu autor tekstu nie miał co napisać/nie umiał stworzyć dobrych, złożonych zdań. Ogranicz je, często stawiane są przez Ciebie niepotrzebnie. I, bym zapomniała, po wielokropkach stawiaj spację.
      Jeśli coś piszesz, a potem zadecydujesz Nie, jednak nie chcę o tym mówić to po prostu usuń to. Sformułowania, cytuję i po wiedziałam nie ważne..., są nie na miejscu, że się tak określę. Potem będziesz miała złe nawyki i odbije się to na testach literackich.
       Piszesz zdanie, a potem go nie dokańczasz. Kilka razy ci się to zdarzyło, co zresztą zostało wypisane wyżej. Czytaj to co piszesz i analizuj, czy zrozumiałabyś to na miejscu czytelnika. Uzasadniaj też, tak jak w przypadku pisania rad, czemu dana osoba ma zrobić tak, a nie inaczej. My nie jesteśmy Twoim mózgiem, nie wiemy co masz na myśli. 
       I ostatnie - zwroty grzecznościowe takie jak: Wam, Wy, Ty, Ciebie pisz z dużych liter (nie tyczy się to opowiadań, ale Ty takowych nie piszesz).

3/10         

Ramki

Błędy:

O mnie

"Jestem Amelka" - Gdy się przedstawiasz, używaj pełnych imion, nie zdrobnień. 

"ale najbardziej, kiedy moja" - interpunkcja.

"pozytywnie nastawiona, a 15 minut później szlocham" - piętnaście (słownie)


     Masz tylko trzy ramki: Strona główna, O mnie, Partnerzy. W drugiej z kolejności kolumn rozpisałabym się bardziej. Chodzi w niej o to, abyś przedstawiła się, powiedziała to co lubisz, czego nie, zawarła najważniejsze informacje o sobie. Tymczasem podajesz imię, datę urodzenia i to, że umiesz się opanować wtedy, kiedy przyjaciółka ci pomaga. To nic nam nie daje, nadal nie rozpisałaś się na temat tych powyższych przykładów. I tego brakuje. Opisz siebie! Przedstaw jakie masz hobby, od kiedy blogujesz. Jest mnóstwo rzeczy, które możesz tam umieścić (jeśli masz z tym problem, warto rozpatrzeć się za innymi blogami, gdzie podobna kolumna się znajduje).
     Po stronie prawej jest jeden duży bałagan. Czat daj niżej, jeśli już musisz go koniecznie mieć na stronie. Z powodu dużej ilości wpisów radziłabym Ci stworzyć ramkę "Spis treści", aby łatwiej się je znajdywało. Adresy do Twoich innych blogów można zamieścić w O mnie. Liczba wyświetleń prawie zawsze znajduje się na końcu strony, więc warto, abyś i Ty to uczyniła.
     
3/7

Dodatkowe punkty: 

Brak.

0/3

Suma: 18 [niedostateczny;1]

      Myślałam nad tym, czy nie podciągnąć tej oceny do dwójki. Stwierdziłam jednak, że po prostu byłoby to nie fair play, jakbym podniosła ocenę jednej osobie, a drugiej nie. Popracuj nad błędami, najlepiej załóż nowego bloga lub charakter obecnego zmień. Życzę powodzenia w dalszym blogowaniu, a oceną nie warto się zrażać. Powinnaś z niej wyciągnąć wnioski, a problemy, które masz związane z pisaniem, poprawić. :)
     

11 komentarzy:

 1. Witam :)
  Z tej strony nowa fanka Ostrza Krytyki. Bardzo miło mi Cię poznać. Jeszcze ani razu nie skomentowałam tutaj żadnej ocenki, jednak postanowiłam to zmienić.
  Kilka razy sprawdziłam, czy aby na pewno jesteś na stażu. Naprawdę! Twoja ocena jest dobra i bardzo odważna (wiele ludzi przecież za wszelką cenę naciąga oceny). Masz za to wielki plus! :)
  Widać, że orientujesz się w temacie. Poprawiasz błędy, radzisz autorce bloga, co może zmienić lub zrobić, aby poprawić swoje umiejętności pisarskie.
  Przeanalizowałam na szybko kilka postów tego bloga i sądzę, iż moja ocena byłaby podobna.
  Jedno zdanie zaczęłaś od "bo", choć z reguły nie powinno się tego robić. Poza tym nic nie wychwyciłam. Jesteś taka dobra albo ja po prostu bardziej skupiłam się na przesłaniu tej oceny niż na kropkach lub przecinkach.
  Trzymaj tak dalej!
  Obyś z każdą oceną była coraz lepsza i mam nadzieję, że przejdziesz staż. Trzymam kciuki! :3
  Ps. Komentarz pisany z telefonu, za błędy przepraszam (klawiaturka czasem potrafi być bardzo nieposłuszna >.<)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za tak miłe słowa. Przydadzą się jako mobilizacja do dalszego oceniania. :) Po prostu wolę powiedzieć coś szczerze, niż mówić kłamstwa. Nie pomoże to z pewnością autorce danego bloga, więc mój czas na ocenianie również byłby stracony. Przeanalizuję jeszcze raz ocenę w wolnej chwili - z pewnością znajdą się tam pewnie niedociągnięcia, ale i tak jestem wdzięczna za wyłapanie tego błędu. Jeszcze raz dziękuję za opinię i uśmiech, który zagościł na mojej twarzy poprzez czytanie Twojego komentarza. :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. Albo ja tak dobrze upominam o błędach :P

   Oczywiście taki żarcik.

   pozdrawiam (i wracamy do powagi)

   Usuń
 2. Bardzo dziękuje za ocenę...nie powinnam się zgłaszać. Czy jest możliwość usunięcia tej oto oceny z Waszego bloga? Szczerze to charakter starałam się otrzymywać po osobie, która założyła tego bloga. Zastanawiam się czy nie zmienić go na bloga o mojej pasji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie można jej usunąć.

   Może warto zmienić na swoją pasję? O wiele łatwiej się pisze, gdy opowiada się o tym, co się lubi :) I bardziej może się udać.

   Usuń
 3. W sumie boję się tego, że ludzie będą się ze mnie śmiać. Niestety nie ma takiej możliwości, no trudno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie powinni. Każdy pisze o tym co chce. :)

   Usuń
  2. Ale z oceną 1? Wszyscy będą tu po mnie "jechać".

   Usuń
  3. Nie mają po co. Chyba że hejterzy.

   Jeżeli zaczęłabyś od nowa i wzięła do serca wszystko - na pewno będzie lepiej i to "1" wcale nie będzie miało wpływu. Gdyby coś - możesz nawet nas poprosić o pomoc, abyśmy doradziły, zajrzały czy wszystko okej i np. po jakimś czasie zgłosić się ponownie do oceny i zobaczyć czy jest lepiej. Po to w końcu jesteśmy. :)

   Usuń
  4. Bardzo rzadko zdarza się, aby osoby czytające oceny, jak ty to nazwałaś, "jechali" po autorce/autorze danego bloga. Jeśli już co, to wypominają błędy oceniającym, krytykują ich. :) Zresztą oceną nie powinnaś się tak przejmować, po to jest to całe ocenianie, aby pomóc innym w pisaniu, blogowaniu. Dany stopień możesz poprawić, zgłaszając się ponownie do oceny, o czym wspominała już Lena. :)

   Usuń
  5. Poza tym uważam, że mało kto się szczerze tym przejmie. Większość ludzi nie wtyka nosa w nie swoje sprawy, więc Twoi czytelnicy pewnie tu nawet nie zawitają, a zdarzały się na tym blogu gorsze oceny. Spraw, żeby to było dla Ciebie budujące i następnym razem zgłoś się do nas z czymś dużo lepszym :)

   Usuń

Obserwatorzy