sobota, 12 stycznia 2013

[161] marzenia-nee-chanOceniająca: Lena

Autor: Nee-chan


Przepraszam, że tak długo, ale miałam problemy z blogspotem. Zapisywałam treść, a na następny dzień jej nie było...
***

Pierwsze wrażenie:

Każdy człowiek marzy. To o rodzinie, o pracy, o miłości, kim chciałby być kiedyś. U ciebie znajdziemy Marzenia Nee-chan. Czy to nie będą przypadkiem twoje, gdyż tym samym imieniem kierujesz się jako autor? Nie.  Będzie opowiadanie z twoich marzeń, wymysłów. Jednak nie jestem pewna, co do dawania takiego adresu opowiadaniu, choć osobiście podoba mi się.

"Coś o czym nie pisano.". Nie został zamieszczony żaden cytat nakierowujący na to, o czym piszesz. Adres także tego nie robi. Skąd czytelnicy mają wiedzieć? Jedynie tyle, iż jest to coś, o czym jeszcze nie pisano. A może się mylisz? Nigdy nic nie wiadomo. To tylko zachęca. Prosiłabym o napisanie własnego lub znalezienie cytatu. Z tym nie powinien być żaden problem.

Wchodząc, szablon przyciąga mnie do siebie. Aż chce się zostać dłużej. Delikatny niebieski, który wprowadza w klimat marzenia... (7/10)

Wygląd:
W tle widnieje leżąca, prawdopodobnie, kobieta. Włosy ma krótkie, szarawe. Oczy czysto błękitne. Drobne usta, jak i nos. Ma jasną karnację. Leży w szlafroku na wodzie. Patrzy na swoją dłoń zanurzoną w niej. Widzimy napis " Żadne żywioły nie są w stanie mnie zniszczyć. Dopóki mam coś o co chce walczyć". Tło pola tekstu jest przeźroczystobiałe i zaznaczone owalnie czarną kreską.  Czcionka odpowiednia, nie licząc małego błędu wielkościowego w pierwszym rozdziale.  Przejrzystość  nigdzie nie zginęła.

Dziewczyny ciało przypadło mi do gustu i ta woda, jednak twarz oraz włosy wyglądają trochę chłopięco. Nie licząc tego, podoba mi się. Nie tak jest z tą białą smugą gdzie piszesz tytuł rozdziału. Na przykład " Prędkość światła". Brzydko to wygląda.


(5/6)

Treść:


Bohaterowie są wymyśleni przez ciebie. Jak już wspominałaś - tylko niektórzy się powtórzą z Naruto. Tak jak mamy w czwartym rozdziale, Madarę Uchiha. Nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Widzę różnorodność ich charakterów. Na przykład Viktoria i Lavii. Różnią się i to bardzo. Widać, iż dbasz o przedstawianie ich w kilku światłach. Tak trzymaj, wyjdziesz na tym dobrze.

Czy miejsce akcji nie dzieje się przypadkiem w świecie Naruto? Zapewne tak. Jednakże nie wiem w jakim miejscu znajduje się Lavii. Przydałoby się go lepiej opisać. Pomieszczenia, miejsca gdzie się udaje. Na razie nie było tego zbyt wiele. Choć nie zaprzeczam, że umieszczasz informację. Całe te wydarzenia są w  czasach współczesnych.

Jak już wspominałam wyżej, przydałyby ci się bardziej obszerne opisy, zawierające wygląd otoczenia, emocje postaci. Także tyczy się to do opisów w dialogach. Za to w walce, jak na razie nie było większych problemów z przedstawieniem ich.

Co do wątków nie jestem przekonana. Jeden tyczy się tożsamości chłopaka. Jednak innych... nie jestem wstanie określić. Po prostu nie obeznałam się. Nic nie dałaś do zaciekawienia, do zapytania. Możemy sami chcieć poznać Laviię, ale... tak nie mamy nic. Żadnego haczyka. Dobrze by było się tym zająć i porozwijać parę wątków.


Zdarzyły się drobne słowa, których nie kojarzyłam. Powtórek nie zauważyłam. Oznacza to, iż masz bogate słownictwo? Większą odrobinę na pewno. Jednak warto, abyś jeszcze rozszerzyła swój zasób słów. Tak, tak. Zawsze polecam książki. I tutaj o nich wspomnę. One najbardziej pomagają. Zwłaszcza osobom, które piszą opowiadania. Rozwijają wyobraźnię, styl, pisownię, a także nauczają.

Nad rodzajem twojego stylu odrobinę się waham. Raz młodzieżowy, a raz bardziej dorosły. Jest między nimi delikatna nić, po której stąpasz. Przyda ci się popracowanie jeszcze nad nim. Bym powiedziała, że wiele nie musisz- ale każdy człowiek przez całe życie ćwiczy nad nim.


Dialogi opierają się u ciebie na samym tekście. A powinny mieć więcej opisów. Jak kto stoi, patrzy, otwiera buzię, mówi. Obojętne, ale żeby były zawarte emocje i wygląd. Oczywiście nie musisz robić tego w każdym nowym zdaniu. Ale najczęściej powinno się to znaleźć. Zwłaszcza w opowiadaniach.

Każdy blogger do swoich opowiadań wnosi swoją kapkę oryginalności. Jednakże niektórzy wszystko ściągają od innych albo powtarza się im tematyka. Jako jedna z wielu masz świat w Naruto. Już wiele blogów w tej tematyce pisze. Nic z tym nie zrobimy. Po prostu jesteście wiernymi fani tej mangi. Jednak stworzyłaś dwa światy - większa część oryginalności. Możliwe, że aż tyle nie "ściągniesz" z Naruto. Tylko po trochu korzystasz z bohaterów, świata, umiejętności i tym podobne.

Po przeczytaniu pierwszego rozdziału, spodziewałam się jakiejś nudnawej powieści dla nastolatek. Jednak, gdy zobaczyłam drugi - od razu mniemania się zmieniły. Nie miałam w sobie jeszcze takiego napięcia po drugim rozdziale. Przy tym wspomnę, że są one odrobinę zbyt krótkie. Mam nadzieję, że nauczysz się pisać dłuższe. Powinno ci to wyjść jeżeli zaczniesz dbać o opisy oraz dialogi.


(35/45)


Błędy:

Wstęp
"Jeśli właśnie takie myśli przechodzą Ci, po głowie, to tak, masz racje - to nie możliwe." - Bez przecinka.

"Tak bardzo chciała je poczuć. Strach, ból, obawę, zmartwienie, rozpacz, żal, czasem, dużo rzadziej pragnęła być szczęśliwa, nie normalna lecz uśmiechnięta. " - Czerwony usunąć. Pomarańczowy na przecinek. " Nie normalna, lecz uśmiechnięta".

"Uporczywie patrzyła jakby chciała przejąć to chętnie wymazane z pamięci i życia ludzi uczucie." - Przecinek przed "jakby".


Rozdział 1

"Klan liczył 149 osób, a prawie połowa stanowiła dzieci." - Sto czterdzieści dziewięć.

"Mężczyzna, można powiedzieć w kwiecie wieku, mający zaledwie 38 lat, z żoną i dwójką dzieci." - Trzydzieści osiem.

"-Lavii Eve Etten. Raport z misji.
- …" - Sprzeciw pisania takich... rzeczy! Normalnie opisujemy!

"- Czy ty wiesz kobieto, iż nie szanując radnych kpisz z samej Starszyzny?" - "[...] iż nie szanując radnych, kpisz z samej Starszyzny?".

"- Może więc powiesz im to prosto w twarz?" - Przed "więc" przecinek.

"- Jesteś tu nowy mam rację?- nie czekając na odpowiedź ciągnęła dalej" -  " Jesteś tu nowy, mam rację? - nie czekając na odpowiedź, ciągnęła dalej".

"- Przestaniesz mnie drażnić?
- Hehehe…" - Słowami...

"- Chciałbym, abyś w przyszłości miejmy nadzieję, niedalekiej spotkała ludzi, będących w stanie odzyskać tą część Ciebie, której nie byłaś w stanie nauczyć się i zapamiętać." - Unikałabym myślników zamiast przecinków w dialogach.

"Na ulicach, panował rzadko spotykany spokój. " - Bez przecinka.

"Zachodzące słońce, rozwinęło przed nią nieskończony, krótkotrwały wachlarz ciepłych, jesiennych barw. " - Bez przecinka.


Rozdział 2

"Uniosła wzrok, w stronę łazienki."- Bez przecinka.

"Musi się z tego zręcznie wydostać, albo w innym wypadku jej kłopoty się pogłębią."- Bez przecinka.

"Po jego nagim ciele (na które na razie nie zwróciła uwagi) spływały krople wody co dodatkowo utrudniało utrzymanie rosłego mężczyzny w pionie. " - Opisać to, nie wkładać w nawias.

"Szybko zrozumiała, iż to na pewno nie ta część jest przyczyną stanu czarnowłosego więc w tempie natychmiastowym odwróciła spojrzenie lekko błyszczących błękitnych oczu w stronę długich nóg." - Przecinek przed " więc".

"Walczyła z siniejącą raną ok. półtorej godziny." - Około.


Rozdział 3

"Zatrzymała się widząc zdziwiony wzrok radnego. " - Przed imiesłowem, przecinek.

"Ciemna, przylegająca do ciała bluzka, i granatowe spodnie, buty tego samego koloru, z odsłoniętymi palcami." - Bez czerwonego przecinka. Pomarańczowy zamienić na kropkę. A żółte zdanie nie ma sensu. Pierw o butach, a potem o odkrytych plecach... na butach? Właśnie.

"Czarnowłosa uśmiechnęła się pod nosem słysząc rozwrzeszczaną dziewczynę." - Przecinek przed "słysząc".


Rozdział 4
"Weszła do mieszkania i nie mogła uwierzyć w to co zobaczyła. " - Przecinek przed "co".

"Rozkoszowała się nią, jakby nigdy wcześniej nie zaznała jej zbawiennego, łagodnego istnienia, albo miała nie zaznać."- Bez przecinka.


Więcej grzechów nie zauważyłam. Dobrze, zaczynamy wyjaśnienie.

Najczęściej przed imiesłowami przysłówkowymi( zakończonymi na -ąc, -łszy, -wszy) pisze się przecinek. Czasami imiesłów może znaleźć się na początku, wtedy piszemy go w środku. Na przykład : "Opuściła uczelnię, oglądając się za siebie" albo "Oglądając się za siebie, opuściła uczelnię."
Przeczytaj, w słowniku ( a najlepiej i w kilku), na temat przecinków. Gdzie trzeba je wstawiać? Ano zawsze przed "że", "iż", "jednak", "która" Przeważnie mówiłam, iż także przed "aż". Tylko tutaj każdy ma sprzeczne zdanie. Więc to nawet odpuszczam. Jednakże na pewno trzeba jeżeli powtórzą się dwa w zdaniu. Jeżeli jest na przykład "chyba że", "nad którą" stawiamy przecinek przed tym wyrażeniem. Czyli przed "chyba" oraz "nad". Pamiętaj, że są spójniki, przed którymi nie stawia się przecinków, jedynie wtedy, kiedy powtórzy się kilka razy w zdaniu tak jak jest z "i". Właśnie tutaj pamiętaj kiedy stawia się przecinek przed "i". Jeżeli pełni tę samą funkcję co to poprzednie "i" w zdaniu. Na przykład: " Nie mogłam się zdecydować, więc kupiłam i tunikę, i sukienkę."
Przyznam ci tak. Opowiadania najlepiej wyglądają, gdy nie ma tam napisanych liczb, jedynie słownie. Tak nawet uczyły mnie panie polonistki. Więc proszę cię, staraj się albo i nawet nie... pisz słownie.
Zdarzały ci się nie logiczne zdania. Trzeba na nie uważać. Gdyż małe pomieszanie faktów i zadają sobie pytanie " o co chodzi?".
Jak już wspominałam, w dialogi trzeba opisywać. Nie zastępuj tego trzema kropkami albo chichotaniem. Nie wypada, naprawdę. Tak nawet nie można nawet tego sobie wyobrazić, gdyż nie wiadomo co zrobił, jak się zachował.

(8/10)

Ramki:

Po prawej znajdują się ramki: Archiwum bloga, Szablon, Kontakt, Akcja Komentarze, Spis ff o Naruto, Obserwatorzy, Play list.

U góry po środku są strony:

Główna - wiadomo.

Cała ja - opowiadasz o sobie. Żadnych błędów.

Plan wydarzeń - pozwalasz się czytelnikom wypowiedzieć i mieć swój udział w opowiadaniu. Pomysłowe.

Bohaterowie - jak sama nazwa wskazuje. Jednakże jestem odrobinę przeciwna w takim rodzaju przedstawiania bohaterów.

Arcydzieła - zbiór najczęściej odwiedzanych przez ciebie stron internetowych.

Kilka wiadomości - jak sama nazwa wskazuje. " Każdy błąd ortograficzny i stylistyczny, o którym zostanę poinformowana poprawię." - " [...] zostanę poinformowana, poprawię".

SPAM - logiczne.

Znalazłam jeden błąd w tym wszystkim. Ilość ramek, jak i stron, jest w porządku. Wydaje się wiele, jednak nie zaburza to wyglądu. Sądzę, że "Play list" nie dokończyłaś. Usuń ją lub dopisz tam to, co miałaś.


(6,5/7)


Dodatkowe punkty:

+1 - Muzyka


(1/3)


Suma: 62,5 [dobry; 4]


W końcu skończyłam z ładną, dobrą oceną. Lekkie popracowanie nad błędami, które są wymienione  i powinno być idealnie. :)

Pozdrawiam!

Taka mała informacja - w następnym tygodniu zapewne nie usiądę ani na trochę do komputera. Muszę za to mocno przeprosić, jednakże raczej możliwości nie będę miała żadnej. 

4 komentarze:

 1. Pisałam do Was, abyście już nie środkowały tekstu...
  Estrella

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On tak był... przepraszam. Już zmieniam.

   Usuń
 2. Witam Cię moja droga Leno! Po pierwsze, pragnę przeprosić, że tak długo nie odpisywałam. Powód? Szkoła, szkoła, szkoła, dom, szpital, szkoła, dom, szpital... Mówiłam już o szkole? Hehehe. No, a teraz tak na poważnie. Bardzo, bardzo dziękuję za taką miłą ocenę. Czwórka w zupełności mnie satysfakcjonuje, zważając na mój spontaniczny tryb pisania :)
  Cytat: Napisałaś, że napis na belce nie odzwierciedla mojego opowiadania, ani w żaden sposób do niego nie nawiązuje. Szczerze przyznam, że nie miałam i w dalszym ciągu nie mam, pomysłu. Trochę mnie to denerwuje. Szukałam i szukałam cytatu, ale, jak z resztą widać, moje zmagania spełzły na niczym. Pomęczę się jeszcze troszkę i może coś znajdę:)
  Szablon: Szczerze powiedziawszy to owa "biała plama" również nie przypadła mi do gustu, ale szablon w całej swej cudownej okazałości zawdzięczam Totus z Malach-Tow. Stworzyła go, bądź co bądź na moją prośbę, ale trzeba uwzględnić, że poświęciła na niego sporo czasu i włożyła całe serce, więc nie zamierzam się pluć o ten jeden mały szczegół. Poza tym to była jej wizja jako artystki i nie zamierzam ingerować w jej twórczość, bo sama tego nie lubię. Tak nawiasem, nowy szablon już się robi :)
  Opisy: Eh... Kiedy ja znajdę czas na tak rozległe opisywanie bohaterów, miejsc i sytuacji? Obiecuję, że się postaram, ale nie wiem czy dam rade zdziałać coś w najbliższych rozdziałach. Co do dialogów to tak, wiem, że marnie wychodzą. Naprawdę, staram się, ale im dłużej nad nimi siedzę, to mam wrażenie, iż są coraz to gorsze.
  Błędy: Interpunkcja to mój odwieczny wróg. Dzięki niej zawaliłam sobie trzy rozprawki! Nauczycielka była tak rozczarowana, że obniżyła mi za to niejednokrotnie ocenę. Cóż za ironia losu... Wiem jak bardzo pomaga czytanie książek, ale ile można czytać? Osobiście uwielbiam zatracać się w ich magicznym i niepowtarzalnym świecie, ale najzwyczajniej nie mam już na to czasu. Dopiero po testach do jakiejś się "przyssam".
  Play List: W tym jednym punkcie się myliłaś. Nie jest to wytwór mojego lenistwa, tylko po prostu nie miałam gdzie tego wcisnąć. Tak się składa, że scm player tylko w taki sposób pozwala na umieszczanie muzyki na blogu. Również mi się nie podoba, ale niestety nic z tym nie mogę zrobić.

  Dziękuję za poświęcony czas mnie i mojemu blogowi.
  Życzę dużo chęci do dalszego oceniania.
  Pozdrawiam :*
  Nee-chan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na resztę tak niezbyt co odpowiadać. Dziękuję, że zaakceptowałaś to, co powiedziałam. Z chęcią zobaczę nowy szablon. :) .

   Zaś jeżeli chodzi o czytanie - sama mam testy i wiem jak ciężko czytać. Jednak warto!

   Oraz jeżeli chodzi o playlistę. Hm.... mam także scm playera. I akurat wstawiłam bez wpisywania tytułu. I nie wymagało to tego. Nie widać ani trochę gdzie go umieściłam :).

   Pozdrawiam

   Usuń

Obserwatorzy