czwartek, 20 grudnia 2012

[157] modne-ciuszki


Oceniająca: Lena

Autor: Ola

PS: Niechcący raz mogłam pisać w mnogiej liczbie, a raz w pojedynczej. Gdyż nie zawsze wiedziałam w postach, kto co i jak pisze.
***

Pierwsze wrażenie:

     Dość nietypowy adres, jak dla mnie. Nie wiem sama, czy jest oryginalny, czy jednak przereklamowany. Ciężko stwierdzić. Modne Ciuszki. Napisany młodzieżowo, łatwy do zapamiętania, po polsku, wiadomo o co chodzi. Jednak minusem jest słowo " Ciuszki". Osobiście ten wyraz mnie zraża, nawet jeżeli ktoś używa go w moim otoczeniu.

    Jak ja długo nie miałam tak pięknie poprawnie napisanej belki! " Moda przemija, ale styl pozostaje", Coco Chanel . Zamiast tego przecinka, wstawiłabym myślniczek. A jak już naprawdę go nie lubisz, to nic. Po prostu zostawiła przerwę między cytatem, a osobą, która go stworzyła.

       Na pierwszy rzut oka, do niczego się nie przyczepię.Wszystko wygląda tak, jak powinno. Ale czy na pewno?

(9/10)


Wygląd:

     Bardziej podobał mi się poprzedni, ale ten nie jest najgorszy. Rzuca nam się w oczy blond włosa dziewczyna, patrząca w lewą stronę. W tle widać buty na koturnie, toaletkę, lustro, a także wieszaki z ubraniami. Gdy się wpatrzymy, zauważymy napis " My heaven . I smile for you every day. I pray for you..." ( Moje niebo. Uśmiecham się do ciebie każdego dnia. Modlę się do ciebie...). Tony kolorów pasują do siebie idealnie. Mówię tutaj też o szablonie i czcionce. Blog jest przejrzysty. Choć widać wiele kart. Później się zajmę ocenieniem tym, czy aby na pewno muszą być.

        Jak już wspominałam, wygląd mnie się podoba. Nie mam w tym punkcie żadnych zastrzeżeń, oprócz tego, iż szablon niezbyt przypadł mi do gustu. Tutaj jedynie kwestia tego, co kto lubi.


(5,5/6)


Treść:

      Jeżeli chodzi o wasz styl pisania, to nie ma się o co martwić. Ciężki nie odpowiada do tego typu blogów. Trzeba pisać delikatnie, jak i zrozumiale, bez słów używanych w staropolskim języku. Co do tego nie mam zastrzeżeń, choć jak zawsze, trzeba go rozwijać i kształtować całe życie. Przyzwyczaiłam się na tyle do ręki starszych, iż styl "początkujący" różnych osób może mnie drażnić. Jednak u was tego aż tak nie widać. Czytało mi się wygodnie, śmiało i bez problemów. Prawie.

    Słownictwo można by rozszerzyć, gdyż zdarzają się powtórzenia i to dość często jak na tak krótkie teksty. Od bloga o modzie - wymaga się najbardziej słów, którymi określa się różne ubrania, wzory. Cecha, którą w tej chwili posiadacie. Żadnych innych słów trudnych! Tego się wystrzegać. Jedynie czego w tym punkcie od was wymagam, to dodatkowych słów. Rozszerzenia waszego zasobu. Gdyż przyda wam się i to bardzo, a także z powodu, który wymieniłam powyżej. Gdyż czytelnika ciągłe powtórzenia mogą w końcu zdenerwować, co przyczynić się może do niesłusznej utraty czytelnika.

   Blog o modzie musi posiadać informacje na temat, co w tym sezonie, roku jest modne. Pokazać przykłady. Można właśnie robić własne komplety, pokazywać, co widnieje w sklepach. Czego unikać, gdyż przestało być modne. Dobrze, że informujecie o zniżkach. Mogłybyście robić także różne posty na temat wystawianych kolekcjach projektantów.  Bo to oni dają początki tego, co będzie modne i górowało na ulicach przez ludzi. A także na temat do jakiej cery, kolorytu włosów, oczu, kształtu ciała nosić ubrania. Wiele osobom się przyda. Podać, pokazać przykłady ubrań pozytywnych jak i negatywnych.

Największe zastrzeżenia, to rozwinięcie słownictwa, aby unikać błędów w pisowni. Warto zatem czytać książki, które naprawdę 'przypadkowo' poprawiają wszystko. Styl, słownictwo, interpunkcja. Mieszczą w sobie wiele, aż zaczynasz się przyzwyczajać do tego, samej tak pisząc. Zatem styl rozwinie się, ale warto samemu także coś skrobać. A może opowiadania, wiersze w zakresie domowym? Nie? No cóż. Wystarczy także praca w szkole, jak i tutaj. Tekst bardzo mi przypadł do gustu, choć napisałam, co możecie jeszcze dodać. Własne komplety także robicie niezłe, choć nie wszystko mi się podoba, ale tak ma każdy człowiek. Bo to przecież normalne ;). Trzeba się przyglądać, czy na pewno wszystko gra i, czy ty byś sama w to wskoczyła i paradowała na ulicy.


(25/30)


Błędy:


#010 Propozycje sklepów na jesień 2012.
Bez kropki. To błąd.

"Pull&Bear stawia na militarny i rockowy styl dyktując własne trendy." - Przecinek przed imiesłowem.

"A tak na serio, będą przeważać jasno różowe ubrania, nowe kształty i faktury. " - Jasnoróżowe. 

" Możecie zapomnieć o postach w ciągu najbliższych, no nie wiem dwudziestu lat." - Przed "dwudziestu lat" przecinek.


#013 Jesienno-zimowe stylizacje.
Bez kropki.

" Już nastawiliśmy się na film, a oni odprawili nas z kwitkiem. Na dodatek w New Yorkerze nie było torebki, na którą czyham już od miesiąca." - " Nastawiliśmy się na film, a oni odprawili nas z kwitkiem. Na dodatek w New Yorkerze nie było torebki, na którą czyham od miesiąca".

"
Szczerze mówiąc byłam tylko raz, ale mam nadzieję, że wytrwam. " - " Szczerze mówiąc, byłam tylko raz, ale mam nadzieję, że wytrwam".


#018 Modne wzory i kolory.
Bez kropki.

"W postach często, gęsto mówię o tym, ale chciałabym zebrać wszystko w jednym poście." - Bez przecinka.

"
Ukochany wzór Coco Chanel, nazywany również kurzą stopką zawita na naszych ulicach." - " Ukochany wzór Coco Chanel, nazywany również kurzą stopką, zawita na naszych ulicach".
"
Dzięki temu wzoru możemy poczuć wiosenny zapach łąk, bez czekania na cieplejsze dni. Z upływem dni zmieniają swój pejzaż na nieco jesienny, jednak nadaj pozostaje modny." -  " [...] bez czekania na cieplejsze dni. Z upływem wielu dób zmieniają swój pejzaż [...]".


#019 Stylizacje na zimowe imprezy i nie tylko/ Kamila

Brak błędów.


#020 Jesień pełną parą/ Ola

Brak błędów.

#021 Inspirujące wnętrza sklepów

"Powodem tego pewnie jest ustawienie tego sklepu na jakiejś wykładzinie, na samym środku jakiegoś przejścia. Jak dla mnie jest to jedyny minus tego projektu." - " Powodem pewnie jest ustawienie tego sklepu na jakiejś wykładzinie, na samym środku przejścia. Jak dla mnie to jedyny minus projektu"."Jest minimalistycznie, ale wszystko wygląda tak idealnie, a czerń idealnie komponuje się z żółtymi pudełkami." - " [...] wygląda niesamowicie, a czerń idealnie komponuje [...]".#022 Świąteczne prezenty.
Bez kropki.

" Szczerze mówiąc spodziewałam się większych tłumów, a nie kilkuosobowych kolejek." - Przecinek po imiesłowie.

"
Spędziłam tam około cztery godziny, ale kupiłam mnóstwo rzeczy." - Czterech godzin.

"
Na koniec zajrzałam do KappAhl-a i kupiłam bratu kilka ubrań: sweter, koszulę i koszulkę. " - Szczerze kilka ubrań mi tutaj nie pasuje. Bardziej przypada mi do gustu "parę ubrań".  Napisałabym szybciej z apostrofem "KappAhl'a" (jeżeli dobrze nazwałam tenże znaczek ---> ' ).

"
Pomimo straconego czasu jestem z siebie zadowolona i wczorajsze zakupy uznaję za udane. Jestem ciekawa, czy wy też ruszyliście na świąteczne zakupy, pochwalcie się w komentarzach. Jeśli dopiero zamierzacie się wybrać na zakupy, to szukajcie promocji, bo naprawdę warto."

Jak widać, problemy polegają na interpunkcji, powtórzeniach, zbędnych słowach oraz małym problemie pisania niektórych wyrazów. Nie zaznaczyłam jednych błędów, jak piszesz nazwy "KappAhl" , bardziej wypada pisać to ---> '    Niż myślnik jeżeli odmieniamy, więc wychodzi " KappAhl'a".
Dużo powtórzeń. Przeraźliwie widać rutynowe powtarzanie wyrazów. Naprawdę trzeba na to uważać, gdyż po jakimś czasie, niektórych czytelników zacznie to irytować.
Jeszcze zauważyć można problemy z przecinkami. Warto poczytać na ten temat w słownikach ortograficznych, co i jak się używa. Zawsze przed "że", "iż", "jednak", "która". Przeważnie mówiłam, iż także przed "aż". Tylko tutaj każdy ma sprzeczne zdanie. Więc to nawet odpuszczam. Jednakże na pewno trzeba jeżeli powtórzą się dwa w zdaniu. Jeżeli jest na przykład "chyba że", "nad którą" stawiamy przecinek przed tym wyrażeniem. Czyli przed "chyba" oraz "nad". Pamiętaj, że są spójniki, przed którymi nie stawia się przecinków, jedynie wtedy, kiedy powtórzy się kilka razy w zdaniu tak jak jest z "i". Właśnie tutaj pamiętaj kiedy stawia się przecinek przed "i". Jeżeli pełni tę samą funkcję co to poprzednie "i" w zdaniu. Na przykład: " Nie mogłam się zdecydować, więc kupiłam i tunikę, i sukienkę." Przecinek powinno się wstawiać też przed "co". Na przykład: "Zdobione licznymi obrazami ściany dopiero, co odnowiono".  Uwaga! Żadnych kropek na końcu tytułów postu! Nigdy nie piszemy.
Nie wiem czemu wstawiasz zbędne słowa. Wiem, to się robi odruchowo, jednakże przez nie także robią się powtórzenia, których chcemy uniknąć albo nic nie dodają do zdania... psują szyk.


(7/10)


Ramki:

Widzę dość sporo kart i różnych dodatków. Po lewej stronie: statystyki, translate, obserwatorzy, share on facebook. Po prawej: archiwum, etykiety. U góry, po środku znajduje się dziewięć kart:

Example - piosenki tejże grupy społecznej.

Buttony - jak sama nazwa wskazuje. Jednak w tej zakładce znajdują się jedynie wasze buttony.

Spamownik  - w tej zakładce zostawia się reklamy, powiadomienia.

Ciekawe sklepy online. - usunąć kropkę, bo to błąd.  Jak sama nazwa wskazuje. Umieszczone są także zdjęcia, z niektórymi ich rzeczami. Bardzo pomysłowe i przydatne. Chyba nawet sama się skuszę.

Biżuteria - mam nadzieję, że dobrze zrozumiałam, iż tutaj znajdują się wasze własne ozdoby.

Wasze Buttony - jak sama nazwa wskazuje.

Linki - znajdują się tutaj ocenialnie, jak i szabloniarnie. Możliwe, że i inne blogi.

O nas - opisy autorek.

Słowniczek - tłumaczenia wielu ciekawych nazw ubioru.

Błędy:

O nas

"Moda, jako pewnego rodzaju sztuka jest bardzo wdzięcznym tematem, gdyż lubi szybko się zmieniać, wprowadzać coś nowego i dla każdego oznacza co innego. " - " Moda, jako pewnego rodzaju sztuka, jest bardzo wdzięcznym tematem, gdyż lubi szybko się zmieniać [...]".

". Jeżeli chodzi o bloga to Kamila zajmuje się jedynie pisaniem postów, gdyż nie jest jeszcze zagłębiona w system, na jakim działa Blogger. Pomimo tego jest bardzo pomocna i stara się współtworzyć ta stronę, za co bardzo jej dziękuję. Jako osoba, jest bardzo odważna, pewna siebie i przebojowa. W szkole często zakłada się z chłopakami i zawsze wygrywa, gdyż nie boi się wyzwań. Przez to czasem jest postrzegana przez ludzi jako ktoś zupełnie inny, co sprawia jej przykrość, ponieważ nie jest tak twarda, jak się wszystkim dookoła wydaję." - " Jeżeli chodzi o bloga, to Kamila zajmuje się jedynie pisaniem postów, gdyż nie jest jeszcze zagłębiona w system, na jakim działa Blogger. Pomimo to, dziewczyna bardzo pomocna i stara się współtworzyć tą stronę, za co bardzo jej dziękuję. Jako osoba jest bardzo odważna, pewna siebie oraz przebojowa. W szkole często zakłada się z chłopakami, zawsze wygrywając, gdyż nie boi się wyzwań. Przez to czasem jest postrzegana przez ludzi jako ktoś zupełnie inny, co sprawia jej przykrość".

"Można z tego wywnioskować, że wchodząc jej w drogę można już rozmyślać do którego stanu się przeprowadzić." - " Można z tego wnioskować, że wchodząc jej w drogę, można już rozmyślać, do którego stanu się przeprowadzić".Po pierwsze, połączyłabym "Buttony" i " Wasze buttony" w jedną kartę. Po co się rozdrabniać, jak to może się znaleźć w jednym i tym samym?
Po drugie, Example ewentualnie może być, jednak... to taki delikatny akcent, niezbyt pasujący do gatunku bloga. Ich piosenki można dodać do "szafy grającej" u góry na ekranie.
Po trzecie, podoba mi się układ. Kart jest mnogo, jednakże i znajdziemy tu przejrzystość.
Po czwarte, poprawić błędy. Wytłumaczenie powinnaś znaleźć w "błędy".

(3,5/5)


Dodatkowe punkty:

+1 - Muzyka
+1 - Avek (na belce )

(2/3)


Suma: 52 [Bardzo dobry; 5]

Bez wielkiej pomyłki w obliczeniu sumy się nie obeszło. Dobrze, że Estrella skorygowała. Muszę chyba wymienić kalkulator albo i mój wzrok. Macie ocenę bardzo dobrą, a nie dostateczną jak mi wyszło! Bardzo się cieszę,gdyż szczerze się zdziwiłam, iż wyszedł tak niski wynik. Nie jest źle, dziewczyny. Wasze dzieła podobają mi się, chociaż nie wszystkie, jednak to normalne. Każdy ma inne gusta ;) . Popracować nad poprawnością pisanych tekstów oraz ramkami. A więcej problemów nie powinno wystąpić.

I bardzo przepraszam za pomyłkę!

5 komentarzy:

 1. Dziękuję za informację, Leno :) Nic nie będę zmieniać :)
  I oczywiście czekam z niecierpliwością!

  OdpowiedzUsuń
 2. Lena, szkoda, że mi wyszło, że jest 52 punkty... Powinnaś to zmienić. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tym sposobem mają ocenę bardzo dobry

   Usuń
  2. Tak? Ja :o ALe wtopa. A jeszcze liczyłam na kalkulatorze. Masz rację. Boziu, przepraszam! Oczywiście, że poprawiam!

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za ocenę, nie spodziewałam się tak dużej liczby punktów. Twoje porady pomogły mi w dopracowaniu bloga. Może dzięki Tobie wreszcie zajrzę do słownika i nauczę się zasad interpunkcyjnych. Szczerze mówiąc, stosuję je na wyczucie i nie zawsze w dobrym miejscu. Więc bardzo dziękuję za tak pozytywną ocenę mojej strony i nie musisz się przejmować punktacją, każdemu się może zdarzyć.
  Pozdrawiam, Ola.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy