wtorek, 27 listopada 2012

[150] dolcze


Blog: Dolcze
Oceniająca: Sandra
Autor: Dolcze

Pierwsze wrażenie:
Nazwę skojarzyłam od razu z włoskim słowem 'dolce', które oznacza 'słodki'. Zastanawiałam się cóż takiego mogę znaleźć na takim blogu. Czy będzie to jakaś strona o jakiejś słodkiej artystce? (Nie, nie chodzi mi o Rajanę) czy może znajdzie się na niej mnóstwo różu i kolorowych gifów? Moje myśli od razu rozwiała szata graficzna. Strona się załadowała i co? Ujrzałam bloga, trochę podobnego do pamiętnika, zjeżdżam niżej czytając kawałek notki - tak to pamiętnik! Moja uciecha była bardzo wielka, jakież to przyjemnie oceniać bloga z ulubionej kategorii! Do tego jeżeli przyjemnie się, gdy go czyta, to od razu robi się lżej na sercu.
Napis na belce - aż musiałam wpisać tę nazwę w Google. Chciałam sprawdzić czy sama na to wpadłaś, czy skądś 'podkradłaś' pomysł. Tak jak myślałam - tekst pochodzi z piosenki Nirvany o tym samym tytule. Ja tu porównuje do Rihanny, a tu się pokazuje dziewczyna, która słucha czegoś porządniejszego niż ta artystka. Sama nazwa oznacza 'Coś na przeszkodzie'. Nasuwa się pytanie - co może stać Ci na przeszkodzie? No, no bardzo pomysłowo, nie powiem.
Podsumowując, bardzo podoba mi się ten blog, już od pierwszego rzucenia okiem, byłam zaciekawiona jaka będzie treść, czy mi się w ogóle będzie podobać. Nie mogę się doczekać, gdy zacznę oceniać notki i resztę rzeczy spod tej kategorii. Ogólnie rzecz biorąc - przepraszam, że pomyślałam o Good Girl Gone Bad i o pokemonowskich bannerach.
8/8
Wygląd:
Nagłówka nie ma, jest napis. Pierwsze co to wstukałam cały tekst do Google. Słowa pochodzą z ust rockowego wokalisty - Terry'ego Reida(jeżeli źle odmieniłam, to popraw mnie). Od razu zaznaczam, jeżeli jest to cytat - musi mieć imię i nazwisko autora. Następnie mamy szablon. Inaczej nie mogło być. Idealnie oddaje kształt napisowi na belce. Czarny kolor skrywa nutkę tajemnicy, ale także uchyłek zła. Kolejną rzeczą w tym punkcie będzie układ. Gdy miałam blogi zawsze wybierałam dwukolumnowy. Posty po środku, a cała reszta albo po lewej albo po prawej, tutaj też tak jest. Lubię gdy wszystko jest poukładane, panuje jakiś porządek, a nie chaos jak na niezliczonych blogach. Nie wiem czy jest to specjalnie zrobione, ale pomysłowe - otóż podobają mi się w jaki sposób ułożone są linki, oryginalne. Następnie to bardzo podoba mi się kolor czcionki. Może nie jest ona odpowiedniej wielkości, aczkolwiek: data w innym kolorze, tytuł notki także oraz posty również. Nie często spotykam takie cuda, wszystko świetnie pasuje, a przede wszystkim - ładnie to wygląda i jest przejrzyście, wszystko świetnie widać. Nie mogę się do niczego przyczepić, niestety. ^^  Zaskakujesz mnie i to bardzo, coś czuję, że Twój blog nie będzie miał dużej ilości słabych punktów, a jedynie pokażesz walory tej strony. Bardzo ładnie, porządnie i ogólnie robi się coraz ciekawiej, aczkolwiek za kropki na końcu każdego linka:
9/10
Treść:
Fajnie, że jesteś jedną  z nielicznych osób, która zaczyna zdanie od małej litery i piszę tak przez całą notkę. Czytając Twoje notki wyraźnie widzę, że się od siebie różnimy. Ty wolisz pisać o rzeczach, które Cię przytłaczają, denerwują - ja zupełnie odwrotnie. Z ciekawości przejrzałam kilka postów z 2010 roku. Zdziwiło mnie to, ale niektóre notki mnie nie ciekawiły, były też nudne, czekałam tylko kiedy się to wreszcie skończy, z kolei dużo notek krótkich też niezbyt interesujących. Jak na zbuntowaną dziewczynę, takie notki to chyba nie Twój konik. Zauważyłam, że lepiej się wykazujesz z dłuższych postach, przekazujesz wtedy swoje emocje. Kolejna sprawa co do postów - czasami biadolisz i czytanie o tym, że masz bulimie, dla niektórych osób może być niezręczne. W innej notce jedyne zdanie które mi się podoba jest po angielsku(może dlatego mi się spodobało, że nie muszę czytać tej notki cały czas po polsku?) Dowiedziałam się o Tobie, że lubisz cynamon i masz go pod paznokciem, na plecach. Kojarzy mi się to z kobietą, która leży pośród cynamonu i zastanawia się nad swoim życiem. Kilka słów dotyczących co poniektórych tekstów:
tańczę na krawędzi świata.
a myślałam, że z tego wyszłam
Z czego wyszłaś? Bo jakoś nie za bardzo rozumiem tej 'metafory'
ucieka mi krew
Pozostawię to może bez komentarza...
za każdym razem
Mam chyba jakieś urojenia... dlaczego musiałam to zdanie zaśpiewać w rytm sławnej piosenki? Coś ze mną nie tak.
W sumie nie jest najgorzej, aczkolwiek pisałabym tylko wtedy gdy miałabym na to ochotę. Widać, że niektóre notki są pisane na siłę, od niechcenia, strasznie tego nie lubię. No i popraw te niektóre zdania, bo krew raczej nie ucieka tylko cieknie.
10/25
Błędy:
Moja ulubiona część, no to zaczynamy.
nie będę iść z tobą na wojnę louise - nie będę szła z tobą na wojnę, louise
pseudoliryczny - pseudo liryczny
lato umarło tak samo niezauważalnie, jak się narodziło.
gdy wsiadałam w ten czy inny autobus - gdy wsiadałam do tego czy innego autobusu
chyba coś z tym(..) i zwalczania jesiennej melancholii, we wnętrzu odgórnie wypaczonego umysłu
życie życiem innych ludzi(...) przeszkadza, w robieniu porządku w swoim własnym
to delikatny blask(..) błękitnych oczu, naprawia mnie niesamowitą wewnętrzną siłą 
w twoim zapachu też, zwłaszcza gdy przytulamy się
kupiłam brulion.
b5, w kratkę - ciemnoszary, z połyskującymi czernią ornamentami.
bo obietnice i dlatego dzisiaj o 21 wyjdę w starym dresie, ze słuchawkami uszach i pójdę biegać - ze słuchawkami na uszach
Podsumowując: wszystkie zwroty grzecznościowe piszemy z dużej litery, nawet jeżeli wszystko masz napisane z małej. Dużej ilości błędów ortograficznych nie ma, za to koszmarnie dużo stylistycznych! Musisz nad tym popracować.
5/10
Ramki:
Kilka słów o mnie - połowę bym skróciła, nawet więcej
Egoistycznie więcej mnie - o wiele lepsza, niż ta ramka wyżej
Altruistycznie o innych - to też mi się podoba, szczególnie nazwa
Czytam, więc jestem - widzę więc jestem
Nie wiem skąd Ty bierzesz pomysły na te nazwy, bardzo fajnie to wygląda i jest oryginalnie. Skróciłabyś trochę w ramce o mnie i byłoby świetnie.
4/5
Dodatkowe punkty:
Daję Ci dwa punkty. Jeden za to w jaki sposób prowadzisz bloga, drugi za układ linków w wyżej wymienionych ramkach.
2/3

Wszystkich punktów uzyskałaś: 38/61, z kolei Twoja ocena to dobry.14 komentarzy:

 1. Zaczynanie zdania z małej litery, to zwykły błąd. Nie ma jakiś zachcianek, bądź styli - to jest błąd i tyle.
  Już oceny są coraz lepsze, natomiast zapomniałaś napisać o stylu autorki... Cholera, znów ten pamiętnik. Nie wiem jak mam Ci pomóc, bo ja ich nie oceniam, może... może któraś z innych oceniających? halo, jest jakaś chętna? xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawna wersja to "małą literą" lub "od małej litery". Pozdrawiam!

   Usuń
  2. To raz, a dwa: wypowiedź San dry o małej literze była, według mnie, sarkastyczna, nie poważna.

   Usuń
  3. A zaznaczyła gdziekolwiek, że to jest błąd? ;_;

   Usuń
 2. Napisałam dokładnie 'od małej litery'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu chodziło o mój komentarz :)

   Usuń
  2. Jeśliś łaskawa zauważyć, komentarz mój jest odpowiedzią na wypowiedź Estrelli.

   Usuń
  3. A jednak nie, San dra, Ty także popełniłaś ten błąd.

   Usuń
  4. I wybaczcie za mój błąd, następnym razem będę pamiętać. :D

   Usuń
 3. Bo wiesz co Sandra? Chyba mam kilka spraw, które mnie zaciekawiły i przy których wydaje mi się, że powinnam zwrócić Ci uwagę.
  Sprawa pierwsza: "Do tego jeżeli przyjemnie się, gdy go czyta, to od razu robi się lżej na sercu."
  Nie wiem jak z innymi, ale dla mnie to zdanie jest całkowicie bezsensowne. Zupełnie jakbyś połknęła jakieś słowo.
  Sprawa druga: "[...]która słucha czegoś porządniejszego niż ta artystka."
  Dziwne... żyłam w przekonaniu, że nie słucha się artysty, ale tworzonej przez niego muzyki. O.o
  Sprawa trzecia: "Nie mogę się doczekać, gdy zacznę oceniać notki i resztę rzeczy spod tej kategorii."
  Tylko ja nie zrozumiałam tego zdania? Zupełnie niepotrzebnie wcisnęłaś "gdy". Żeby choć trochę uratować sytuację, musiałabyś napisać: "Nie mogę doczekać się >chwili<, gdy/w której zacznę oceniać notki i (tu zdanie traci sens)."
  Sprawa czwarta: "pokemonowskie bannery"
  Wydaje mi się - ale tylko wydaje i mogę być w błędzie! - że jeśli uparłaś się odmieniać ten przymiotnik, jego poprawnie odmieniona forma brzmiałaby "pokemońskie" lub "pokemoniaste". Aczkolwiek, jak mówiłam, nie jestem pewna.
  Sprawa piąta: "Następnie mamy szablon. Inaczej nie mogło być. Idealnie oddaje kształt napisowi na belce."
  Nie umiem nazwać tego inaczej jak idiotyzmem.
  Sprawa szósta: "Gdy miałam blogi[przecinek wstawić tutaj!] zawsze wybierałam dwukolumnowy."
  Sprawa siódma: "Posty po środku, a cała reszta albo po lewej[przecinek!] albo po prawej, tutaj też tak jest."
  Zrobiłabym z tego dwa zdania... Tak jak z tego: "Ujrzałam bloga, trochę podobnego do pamiętnika, zjeżdżam niżej czytając kawałek notki - tak to pamiętnik!" <- Tu pominę wyjątkowo pominę brak przecinka.
  Sprawa ósma: "Następnie to bardzo podoba mi się kolor czcionki."
  Następnie to się zastanowię, co jest nie tak w tym zdaniu.
  Sprawa dziewiąta: "Zdziwiło mnie to, ale niektóre notki mnie nie ciekawiły, były też nudne, czekałam tylko kiedy się to wreszcie skończy, z kolei dużo notek krótkich też niezbyt interesujących."
  Zła konstrukcja, błędy stylistyczne...
  Sprawa dziesiąta: czytaj proszę ocenę przed opublikowaniem, bo już mi się znudziło wypisywanie brakujących ( tudzież czasem nadprogramowych) przecinków.
  Sprawa jedenasta: "pseudoliryczny - pseudo liryczny"
  A tu się nie zgodzę. Moim zdaniem nie ma tu błędu. (Oczywiście zawsze mogę się mylić, ale w takim razie proszę o wyprowadzenie mnie z malin :D)
  Sprawa dwunasta:
  "Kilka słów o mnie - połowę bym skróciła, nawet więcej
  Egoistycznie więcej mnie - o wiele lepsza, niż ta ramka wyżej
  Altruistycznie o innych - to też mi się podoba, szczególnie nazwa
  Czytam, więc jestem - widzę więc jestem"
  Czemu to nie ma kropek na końcu zdań? O.o

  Ogólnie wszystkie te błędy zostały wyłapane przy pierwszym czytaniu oceny i jestem pewna, że dałoby się je wyeliminować przez przeczytanie przed publikacją :D
  Piszesz dobrze, aczkolwiek wypadałoby wspomnieć jeszcze trochę o stylu i słownictwie ; ) Liczę, że uwzględnisz to w kolejnej ocenie :D
  Powodzenia życzę!

  Ogólnie ten komentarz jest spełnieniem prośby z usuniętego już komentarza dodanego przez Ciebie pod oceną Marzeny, w którym żądałaś, abym się od niej odwaliła, a także: "Haters gonna hate." Możesz się cieszyć, bo przy Twojej nadinterpretacji masz hejtera <3

  Sae

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa druga - chodziło mi o osobę, a nie o słuchanie artysty
   Dwunasta - właśnie nad tym się zastanawiałam, gdy pisałam tę ocenę

   Ogólnie - napisałam tylko haters gonna hate ;d Czasami ciężko zauważyć czy są przecinki czy ich nie ma, gdy się czyta to samo po raz etny.

   Dzięki : )
   Sandra

   Usuń
  2. Nie ma za co dziękować x3
   Ogólnie wypadałoby czytać po prostu ocenę przed publikacją. Szczególnie, jeśli mówisz, że wprowadzasz w niej wiele zmian :D

   Sae

   Usuń
 4. Aha jeszcze do pierwszej - przy tym była dedukcja. Zanim każdy punkt dochodził do ostatecznej wersji usuwałam połowę zdań.

  OdpowiedzUsuń
 5. dzięki wielkie za ocenę, chociaż byłoby bardzo miło, gdybyś, zgodnie z regulaminem, mnie o niej poinformowała.

  dodatkowo mam parę pytań:
  1. mogłabyś podać mi zasadę, na podstawie której sugerujesz, że pisze się 'nie będę szła', a nie 'nie będę iść'? bo zawsze mnie to ciekawiło ; )

  2. dlaczego nie mogę napisać pseudoliryczny pisze się łącznie, nie ufaj zawsze autokorekcie. dowód masz tutaj: http://publications.europa.eu/code/pl/pl-4100500.htm
  pseudoliryczny, tak samo jak pseudofilozoficzny.

  3. "życie życiem innych ludzi(...) przeszkadza, w robieniu porządku w swoim własnym" - matko boska, oszalałaś? w tym drugim członie nie ma czasownika, więc po co chcesz tam dawać przecinek? najwyraźniej się pomyliłaś, jako dowód podam taki przykład:
  'siostra przeszkadza mi, w robieniu porządków.' - no za cholerę ten przecinek nie pasuje, nie?

  4. 'to delikatny blask(..) błękitnych oczu, naprawia mnie niesamowitą wewnętrzną siłą' - po co ten przecinek? przecież to zdanie pojedyncze, ma jeden czasownik, więc przecinek jest zbędny, a poza tym napisałaś 'naprawia' zamiast 'napawa'.

  5. 'chyba coś z tym(..) i zwalczania jesiennej melancholii, we wnętrzu odgórnie wypaczonego umysłu' - znowu wytknęłaś mi brak przecinka, którego nie powinno tam być. jeżeli uważasz inaczej, to przytocz mi regułę.

  6. 'w twoim zapachu też, zwłaszcza gdy przytulamy się' - tam był przecinek, od samego początku, natomiast dzięki Tobie zauważyłam, że brakuje go po słowie 'zwłaszcza' ; )

  7. blog to nie list, więc nie mam obowiązku pisać zwrotów grzecznościowych z dużej litery.

  8. czemu byś skróciła ramkę 'kilka słów o mnie.'? jeżeli coś sugerujesz to przedstaw swoje argumenty za tą sugestią.

  śmieszne jest to, że uzyskując 40% punktów za treść dostałam ocenę dobrą - przemyślcie kryteria, bo to trochę niepokojące.

  to by było na tyle, prosiłabym o usunięcie z oceny błędów, których nie ma i odniesienie się do moich uwag.

  pozdrawiam, dolcze.

  ps. oczywiście bez urazy, mój komentarz wygląda trochę, jakbym na Ciebie zaskakiwała, ale uwierz mi, że tak nie jest : )

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy