środa, 4 lipca 2012

[104] ania-and-amanda

Oceniająca: Confiance
Autorzy: Ania, Buka, Amanda

O nie, nie, nie i nie! Takich rzeczy się nie robi! Wchodzę dzisiaj na Waszego bloga, a tu nowy nagłówek. Powinna być odmowa, ale napisałam już praktycznie całą ocenę, więc nie zrobię tego. Pozwolicie jednak, że pozostawię ocenę poprzedniego szablonu, bo nie zamierzam pisać jej od początku.

Pierwsze wrażenie:
Ania and Amanda? Nie ma tutaj nic oryginalnego. Dwa imiona autorek - zakładam, że założycielek bloga - połączone angielskim spójnikiem. No właśnie, jeśli o to króciutkie słówko chodzi, to zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie wstawiłyście tam zwykłego polskiego "i". Sprawdzam na Onecie i okazuje się, że taki adres jest wolny. Skoro cały blog jest w języku polskim - włącznie z imionami w adresie - czemu nagle pojawia się obcojęzyczny wyraz? To takie pomieszanie z popątaniem - nie zmuszam teraz do zmiany adresu, bo pewnie wiele osób już się do niego przyzwyczaiło, ale przy zakładaniu kolejnego bloga można się poważniej nad tym zastanowić.
Napisna belce: O muzyce nieco krytycznym okiem. Niestety tutaj również tracicie punkty. Dlaczego? Primo - jestem zwolenniczką ładnych cytatów oprawionych cudzysłowiem i naziwskiem autora, które nie zdradzają treści bloga, a jednocześnie intrygują. Tu tego nie ma. Secundo - wkrada się drobny błąd logiczny. O czymkolwiek nie można mówić krytycznym okiem, a czytając to zdanie - przynajmniej ja - odnosi się wrażenie, że macie to właśnie na myśli. Można patrzeć krytycznym okiem, ale nie mówić. O muyzce się mówi, na muzykę się patrzy (o ile można mówić o patrzeniu na muzykę). Być może przesadzam, ale uważam, że lepiej brzmiałoby: Nieco krytycznie na temat muzyki/ o muzyce. Choć - na Waszym miejscu - wstawiłabym tam ładną złotą myśl.
Kategoria to blogi grupowe i muzyka, w zgłoszeniu podaliście jeszcze recenzje.
Na chwilę obecną nie jestem zachwycona, nie ma tutaj nic, co by mnie urzekło. Momentami poprawnie, czasem gorzej, ale nic nie wybija się ponad szereg.
(5/10)Wygląd:
Na nagłówku, który chyba wykonaliście samodzielnie, widnieje Fergie i Slash oraz powtórzenie napisu ania-and-amanda. Ojojoj, to jest przecież zwyczajne zdjęcie z napisem - nawet ja potrafię zrobic coś takiego w paincie. Nie lepiej zamówić w szabloniarni? Jeśli nie znacie, to moge podać kilka dobrych - proszę pisać na gg (numer na podstronie). Tło jest czarne, co w moim odczuciu jest trochę pójściem na łatwiznę - czarny pasuje do wszystkiego, nieprawdaż? Kiedy widzę tytuły ramek - a raczej to, że wszystkie są zaznaczone na szaro - to łapię się za serce. Nie, nie, nie i nie! Nigdy nie robimy takich rzeczy! Czcionka? Biała, a jakże by mogło być inaczej - dodatkowo bardzo mała, co takim ślepym kurom jak ja utrudnia czytanie. Napisy widzowie i menu wyśrodkowałabym, ale najważniejszą rzeczą jest zamówienie szablonu. Koniecznie i to jak najszybciej, bo ocena szablonu zaniża Wam punkty.
(10/15)


Treść:
Przeczytam po dwie recenzję każdego z autorów.
To dziwne, ale wszyscy macie podobny styl pisania. Budujecie krótkie, sztywne (powiedziałabym: surowe) zdania. Myślę, że czasem naprawdę warto by było zastąpić kropkę przecinkiem lub spójnikiem i budować zdania złożone podrzędnie, nadrzędnie lub współrzędnie. Zamiast tego w większości przypadków mamy zdania pojedyncze, które - zbite w dużej ilości - czyta się, niestety, bardzo źle. Są "suche" i odpychają czytelnika - przynajmniej mnie.
Pierwsza część jest sprawozdawcza, potem już tylko oceniająca. Juz wyjaśniam, o co mi chodzi.
Każda recenzja ma taki sam format: najpierw tytuł i nazwa wykonawcy/zespołu; następnie odnośnik/link do teledysku; potem informacje o piosence, zespole itp.; następnie opinia na temat teledysku; ocena końcowa; główne informacje (wykonawca, tytuł, album itd.); na końcu zdjęcia z teledysku.
Zauważyłam, że w częście pierwszej (o piosence) podajecie właściwie same informacje, fakty, liczby... Natomiast w tej części, w której teoretycznie opisujecie teledysk, znajduje się wszystko: faktyczny opis kilpu, dodatkowe (może trochę zbędne informacje dotyczące członków danego zespołu) i mnóstwo własnych, całkowicie subiektywnych opinii. Nie wiem, czy było takie założenie, ale tak wyszło.
Nie powiem - nie podoba mi się taki układ. Uważam, że jeśli naprawdę chcecie się uważać za dobrych recenzentów, powinniście jeszcze wiele pracy włożyć w bloga.
Moje podowiedzi dla Was:
Primo: zmieńcie format. Najpierw o wykonawcy/zespole. Potem na temat albumu, z którego piosenka pochodzi. Następnie o samej piosence (czym zainspirowana, kto napisał tekst). Później o teledysku.To wszystko mają być informacje, fakty, czyli krótko mówiąc - sprawozdanie. A na samym końcu podtytuł Podsumowanie, w którym wyrazicie własne opinie na temat utworu - wady i zalety. Bez sprawozdania - po prostu Wasze odczucia.
Secundo: budujcie dłuższe zdania. Zapewaniam Was, że to tylko zachęci czytelników do odwiedzania Waszej strony. Chociaż i tak jest już naprawdę dobrze, bo w pierwszych notkach wręcz nie dało się tego czytać (czytaj: ja nie byłam w stanie). Z każdą kolejną recenzją się wyrabiacie, jest coraz lepiej, widać poprawę.
Tertio: proszę, błagam - nie wstawiajcie tych emotikonek. Są naprawdę cudowne, kiedy pisze się z kimś na Facebooku lub Gadu-Gadu, ale nie na blogu z recenzjami. Powiedziałabym, że są nieprosfesjonalne, ale zamienię te słowo na dziecinne, infantylne.

Ogółem - potencjał jest i tylko od Was zależy, jak się to dalej rozwinie. Musicie pracować, pisać i czytać recenzję innych, a wyćwiczycie sobie swój własny, niezawodny styl. Stosujcie się do moich wymienionych wyżej rad i zwróćcie uwagę na najczęście popełniane błędy, by ich nie powtarzać.
(14/20)

Błędy:
Black Eyed Peas - Where is the love?
"Gdy do ekipy "groszków" w 2003 roku dołączyła niejaka Fergie, byli oni po prostu skazani na sukces." - brak cudzysłowia i przecinka
"Tak też się stało po wydaniu płyty "Elephunk", na której znalazł się świetny utwór "Where is the love?". " - brak przecinka
"Członkowie Black Eyed Peas pytają, gdzie jest miłość." - brak przecinka
"Singiel zdobył dwie Nagrody Grammy w kategorii "Record of the Year" i "Best Rap / Sung Collaboration". " - literówka
"Symbol pojawia się na plakatach, murach, samochodach, billboardach, a nawet na banknotach." - brak przecinka
"Najbardziej jednak zainteresował mnie ? wycięty w zbożu. Czyżby te wszystkie ślady na polach to sprawka Black Eyed Peas a nie UFO?" - Po prostu trudno zrozumieć, o co Ci w tej chwili chodzi. Lepiej byłoby: Najbardziej jednak zainteresował mnie znak zapytania wycięty w zbożu. Czyżby te wszystkie ślady pozostawiane na polach to sprawka Black Eyed Peas a nie UFO?
" Apl.de.ap tłumaczy się przed nieugiętym policjantem, a Fergie biega po mieście i roznosi ulotki." - brak przecinka
Adele - Someone like you
"Gdy pierwszy raz usłyszałam "Rolling in the Deep" Adele, nie byłam zachwycona." - brak przecinka
"Artystka, bo tak na pewno można ją nazwać, odbiega od dzisiejszych ideałów kobiety, a na pewno gwiazdy pop. " - brak przecinka
"Kolejną piosenką, którą usłyszałam, była ballada "Someone Like You" i to właśnie jej chcę poświecić tę notkę." - literówka, brak przecinków
"To, jak śpiewa tu Adele, przechodzi najśmielsze oczekiwania. " - brak przecinków
Metallica -Nothing else matters
"Metallica jest amerykańskim zespołem trash metalowym, założonym przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. " - zbędny przecinek
"Członkowie na swoim koncie mają wiele albumów, a także sporo nagród." - literówka, a język potoczny nie jest wskazany (wiele, dużo, mnóstwo)
"Warto wyróżnić spośród nich poszczególne utwory, tj. "One" , "The Unforgiven", czy też opisywana dziś przeze mnie ballada "Nothing else matters" . " - literówka, braki przecinków
"Co do wokalu Jamesa Hetfielda, to jest on równie imponujący, co sama gra zespołu ." - brak przecinka
"Moim zdaniem, jest to najlepszy utwór zespołu Metallica !" - zbędny przecinek
Eminem - Love yourself
"Eminem, inaczej Marshall Bruce Mathers III, jest uznawany za jednego z najlepszych raperów na świecie." - brak przecinków
"Eminem opisuje w nim swoje życie oraz pasję do muzyki. " - literówka
"Teledysk - tak jak i sama piosenka - pochodzi z filmu "8 Mila", o którym wspomniałam już wcześniej." - należy oddzielić wtrącenie od reszty zdania
System Of A Down - War?
"Mam na imię Andrzej, mam 18 lat i jestem chłopakiem mojej kochanej Ani :* Lub jak ona mówi, jej mężem " - Całościowo źle: Mam na imię Andrzej i jestem osiemnastoletnim chłopakiem mojej kochanej Ani lub - jak ona mówi - jej mężem. Szczerze powiedziawszy nie wiem, po co to piszesz - w końcu to Twoje prywatne sprawy. Jednak nie mogę Ci narzucić, co pisać, a co nie.
"Jako, że jej pasja do muzyki jest bardzo zaraźliwa, przeszło to i na mnie." - pierwszy przecinek jest zbędny, a drugi trzeba wstawić.
"Od teraz będą się tu ukazywać również moje recenzje wybranych zespołów -  głównie rockowo-metalowych - ale i nie tylko. " - brak oddzielenia wtrącenia i zbędny spójnik
"Mam nadzieję. że niektóre pozycje będą dla wielu osób pozytywnym zaskoczeniem." - błędny zapis
"Więcej info o mnie w dziale "O nas"" - wyrażenie potoczne, poprawa niekonieczna
"Dziś zaprezentuje wam zespół, którego jestem absolutnym fanem a jest to System Of A Down, popularnie System lub SOAD." - literówka, zwrot grzecznościowy, zły dobór przymiotnika, wytłuszczenie tylko jednego tytułu. Ach, wkradł się jeszcze brak przecinka. Powinno być: Dziś zaprezentuję Wam zespół, którego jestem wielkim fanem. A jest to System Of A Down, bardziej znany pod nazwą System lub SOAD.
"Muzycy w 2006 r. zawiesili działalność, lecz od 2011 r. znowu grają razem, robiąc niezwykła furorę na świecie." - brak przecinka, literówka, słowo furora zastąpiłabym karierą
"SOAD gra mieszankę rocka i metalu, których dźwięk porusza tłumy." - brak przecinka
"Takie było pierwotne założenie, ale wydaje mi się, że każdy kto zna SOAD, zna i Chop Suey!" - brak przecinka
"Zaprezentuję Wam natomiast świetny, lecz mniej znany, utwór "War?" powstały w 1998 r., w którym już wtedy widać charakterystyczne cechy muzyki tego zespołu i ich genialne rytmy." - brak przecinków; widać, czy słychać?
"Teledysk to nagrane w sepii sceny z koncertu SOAD, na którym grają tę piosenkę." - brak przecinka
" Klip świetnie oddaje klimat utworu, na dodatek przez cały czas słychać gitarę elektryczną, co potęguje efekt." - brak przecinków
Red Hot Chili Peppers - Give It Away
"Tak, to właśnie Red Hot Chili Peppers dziś na celowniku, a mianowicie utwór "Give It Away" z 2006 r. " - brak przecinka; nie pasuje mi wyrażenie mianowicie, może lepiej by było użyć słowa dokładniej
" Nie ma sensu podawać nazwisk, skoro większość z Was nie zna nawet obecnego składu RHCP." - brak przecinka; powinieneś podkreślić/pogrubić tytuł
"Mieli ładne wakacje, ale nie obijali się w tym czasie. " - brak przecinka
"Każdy zajął się albo karierą solową lub niedokończonymi przez trasy koncertowe sprawami." - literówki i źle użyte spójniki; poprawnie: Każdy zajął się karierą solową lub niedokończonymi przez trasy koncertowe sprawami.
"Od 2009 r. znowu tworzą razem muzykę, co podsumowali na końcu sierpnia 2011 r. w ich ostatniej płycie "I`m with you". " - brak przecinka; nie rozumiem użycia słowa podsumowali, może lepiej podkreślili, udowodnili
"W piosence jest mowa o tym, czego się nie ma, a zdobyć się chce, ale także o tym, by dawać innym coś, czego nie posiadają, aby uczynić z nich lepszych ludzi. " - braki przecinków, brak słowa (coś), brak przecinka, powtórzenie słowa "by"
" Aby uatrakcyjnić klip zostali czymś wymalowani przez co się dość błyszczą i mają również czarne, błyszczące się usta. " - trudna konstrukcja, nad którą nie zapanowałeś. Powinno być: Członkowie zespołu zostali czymś wymalowani, aby uatrakcyjnić klip. W efekcie cali się błyszczą, co wyraźnie widać na przykładzie czarnych, świecących się ust.

Mnóstwo błędów interpunkcyjnych, literówek i tych, które nazywam "konstrukcyjnymi". Nie warto budować okropnie długich zdań z imiesłowami i przymiotnikami, bo bardzo trudno nad tym zapanować. Nie można utrudniać sobie życia, lepiej stawiać na proste rozwiązania. Oczywiście ekstremalnie krótkie zdania to też duży błąd. Ratuje Was brak "ortografów".
(4/10)
Ramki:
O nas. Są dwa opisy, a autorów jest trzech - chyba, że coś pokręciłam. Moim zdaniem za mało o  Was, bo od razu zaczynacie pisać o muzyce. Znajdzie się też kilka literówek, więc sprawdzcie uważnie podstronę.
Spis recenzji - przydatne i dużo wygodniejsze niż szeroka lista, ale nie wiem, czy nie czas się zdecydować, co powinno zostać na blogu.
Zamów piosenkę - dosyć przydatne, nie musicie sami wymyślać piosenek, a poza tym jesteście w miarę obiektywni, gdyż nie wybieracie tylko swoich ulubionych.
Pojedynki gwiazd - jako urozmaicenie.
Spis pojedynków - moglibyście to złączyć z poprzednią zakładką, bo takie rozdrabnianie nie jest wskazane.
Sondy - no nie wiem, nie przekonuje mnie to. Może też zbic to w jedną zakładkę? Sondy i pojedynki?
Afilliates - informujecie, a co z czytaniem? To najlepszy sposób na zdobycie czytelników.
Spam być musi.
Ocenialnie - myślę, że to i Affiliates powinniście zamienić na linki, gdzie zamieścilibyście wszystkie adresy stron, które polecacie, czytacie, informujecie.


Nie ma informacji o blogu (co Was skłoniło do założenia go itp.). Poza tym jest właściwie wszystko, ale niestety zbyt chaotycznie poukładane. Radzę pozłączać niektóre zakładki, by zapanował porządek na blogu.
(8/10)
Dodatkowe punkty:
+ za zdjęcia, które wrzucacie mimo problemów z Onetem
(1/3)

Zdobyliście 42 punkty na 68 możliwych, co daje Wam ocenę dostateczną. Gratuluję! Brakło Wam pięciu punktów do czwórki. To te pięć punktów, które straciliście za brak cytatu na belce, szablon i błędy. Jeśli je poprawicie, to może nawet piątka jest w Waszym zasięgu.
Jutro rano wyjeżdżam na trochę ponad dwa tygodnie, więc pierwszy raz biorę urlop na ocenialni. Dziewczyny - będę tęsknić! Zero dostępu do internetu, więc zero kontaktu przez te dwa tygodnie. Jak ja to przeżyję?
Pozdrawiam!
Ps. Przepraszam za kolor czcionki, ale nie mam siły na zabawy z internetem...

11 komentarzy:

 1. Oj przeżyjesz, przeżyjesz ^^
  Życzę Ci miłej zabawy na wakacjach! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)A Kamilę może spotkam, bo to przecież te okolice ;)

   Usuń
  2. Estrellę? O, to uważaj, żeby Cię tam za ten urlop nie zdzieliła! :D

   Usuń
  3. Aha, chyba muszę ją omijać szerokim łukiem :)

   Usuń
  4. Przeeeeeeeeestańcie! :D. Hohohoh, rozumiem, że witasz w moje okolice? :). Nie przesadzaj! Aż taka dziura zabita dechami to, to nie jest! Internet jest, wystarczy, że przejechałabyś się do (napiszę Ci na gg) i jest tam kafejka internetowa, no kurwa :D. Tylko ja jeszcze nie wiem gdzie dokładnie, ale jeśli chcesz zawsze mogę kogoś spytać ^^

   Usuń
  5. Chodziło mi o to, że ja tam nie korzystam z internetu, bo zakłóciłoby mi to spokojny odpoczynek. A komputery udostępnią mi kuzyni, którzy mieszkają dom obok. Tylko nie wiem, czy chcę się tak stresować.... :D

   Usuń
  6. Może kiedyś się spotkamy na rynku, bardzo możliwe - tylko ja bym Cie pewnie nie poznała :D

   Usuń
 2. Będę sie każdej nastolatki pytać, czy jest Estrellą :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hahahhahahaha :D. Tylko niskich blondynek się pytaj :D

   Usuń
 3. Jestem Ania z ania-and-amanda. Wydaję mi się, że gdybyś oceniała blog z nowym wyglądem to miałabym szansę na 4 ;) Wiem, że nie powinnam zmieniać, ale ten szablon z Fergie i Slashem był taki nieprofesjonalny i zastępczy. Oceniłaś akurat te gorsze notki. Wydaję mi się, że dzisiaj piszemy już lepiej. To też nam zaniżyło średnią. Oprócz tego Buka ma dysleksję. W O nas nie ma o Amandzie bo odeszła i informowałam o tym wiele razy, ale przez błędy z Onetem może już tego nie być. Co do kolorystyki. Jakbym mogła to bym cały blog czarny zrobiła. Kocham czarny i wszystko u mnie jest czarne... haha :D Ale murzynką nie jestem. Spis pojedynków na razie się nie przydaje ale przy większej ilości pojedynków myślę, że to się już zmieni. A więc: Szablon jest inny, błędy są i już się tłumaczyłam, więc ja winy za nie nie ponoszę, a notki juz piszemy lepsze. Z oceną się zgadzam, ale tylko częściowo. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że z oceną zgadzasz się choć częściowo. Co do wyboru notek - Ty napisałaś najwięcej, a chciałam mieć jak najbardziej obiektywny pogląd na sprawę, więc przeczytałam po dwie. Rzeczywiście - nowy szablon jest lepszy. Myślę, że niewiele Wam brakuje do lepszej oceny, jak to napisałam wyżej. Pozdrawiam,

   Usuń

Obserwatorzy