czwartek, 21 czerwca 2012

[093] light-yagami-and-yuriOceniająca: Lena

Autor: Minako Yomatsu

***

Pierwsze wrażenie:


Gdzie twój a-dresik? Ano twój "dres" blogowy wygląda na trochę przydługi i niezbyt ładny. Można stworzyć krótszy link i bardziej przyjemny do zapamiętania oraz odczytania. Ogólnie oznacza imiona. "Light Yagami i Yuri".

Belka nie opisuje zbyt wiele. Godność bohatera, który jest Kirą. Brakuje mi tutaj jakiegoś cytatu na przykład właśnie z tego anime na jakiej podstawie jest opowiadanie. L, jak wiem, miał kilka fajnych przemyśleń ( tak, oglądałam ) . :)

Pierwsze wrażenie powiem, że nie za bardzo mnie zachwyciło. Jednak nie jest najgorsze.

(3/10)


Wygląd:


Wcześniej wiem, iż był obrazek u góry. Jednak teraz, jak wróciłam z wyjazdu, go nie widać. Może dalej onet coś rozrabia. Przyznaję, że nie pamiętam jak wygląda, więc go w tym punkcie ocenić nie mogę, ale kojarzę go za niezbyt estetycznego. Więc już mówię, aby zajął się tym jakiś lepszy spec od grafiki. Żeby przynajmniej stworzył sam nagłówek i już lepiej będzie wyglądać.

Na pewno zajęłabym się czcionką. Jest za wielka. Zmniejszyłabym ją o kilka rozmiarów i nie robiła pogrubienia. Z tego pewno wyjdą krótsze rozdziały, z czego wynika, iż musisz pisać je o wiele dłuższe. Połącz kilka swoich "rozdziałów" ze sobą i wyjdzie jeden dłuższy.

(5/15)


Treść:


     Jeżeli się nie mylę, dzieje się to w Japonii, w współczesnych czasach. Jak na razie jest dosyć ciepło.  Doszły nowe postacie, których nie było w oryginalnym "Death Note". Jednak nie miałam okazji wszystkich poznać.

Styl i słownictwo, przyznam szczerze, że jest lepszy niż w poprzednim twoim blogu, którego oceniałam. Chociaż język może bardziej poważny, jednakże dalej widzę mały zasób słów. Dalej jestem za czytaniem większej ilości książek. One naprawdę pomagają. Także możesz przyjrzeć się w nich w jaki sposób układają zdania, jak używają interpunkcji.

     Fabuła na pewno musi być powiązana z oryginalnym anime "Death Note". Nie sądzę, aby było, aż tak dużo różnic, jednak na pewno się pojawiają lub/i pojawią. Oczywiście Kira, którym jest przypadkowy chłopak, gdyż znalazł dziennik Ryuka na ziemi. Spodobało mu się mordowanie złych ludzi. Zaczęły być masowe zgony (przeważnie na zawał serca) morderców, dilerów, gwałcicieli i tym podobne. Policja zaczęła ingerować w tą sprawę. Light wszystko wie, ponieważ jego ojciec pracuje w tej branży. Do wszystkiego ma dostęp. Nie tylko z tego powodu. Pomaga mu w tym jego mądrość, spryt, błyskotliwość. Tak samo jak L(uznawany za najlepszego detektywa), który zaczął pracować z policją, aby odnaleźć Kirę.

Fabuła podoba mi się, choć nie miałam okazji dokładnie poznać twojego przebiegu zdarzeń. Bohaterów bym zrobiła bardziej z konkretnymi cechami. Bardziej widocznymi. Aby stali się ciekawsi. Nie mam potrzeby wymieniania więcej błędów, bo wszystkie omówiłam wyżej. Także, zapewne kwestie, których nie poruszyłam, okazały się w porządku.

(22/30)


Błędy:


Rozdział 1


"U jego wylotu było spore przejście które wyglądało jak tunel." - Przed "który" przecinek.


" Byłó to wyjście do świata ludzi." - Było.


" - Ryuk, też tak zrobił, i siedzi tam teraz od dwóch tygodni." -  Bez przecinka.


"Była zdziwiona i zaskoczona że znalazła go w opuszczonej klasie." - Przecinek przed "że".


" Miała dziwne wrażenie że kiedy go dotknęła spłynęła na nią  jakaś mroczna aura." - "Miała dziwne wrażenie, że kiedy go dotknęła, spłynęła na nią jakaś mroczna aura."


" Szła dalej jej czarne włosy powiewały lekko na jesiennym wietrze."- " Szła dalej. Jej czarne włosy[...]"


" Poszła do siebie i wyjęła notatnik z torby uważnie go obejrzała i powoli otworzyła." - "Poszła do siebie i wyjęła notatnik z torby. Uważnie go obejrzała, powoli otwierając."


"Wtedy poczuła że ktoś ją obserwuje, zadrżała lekko i odwróciła się." - " Wtedy poczuła, że ktoś ją obserwuje. Zadrżała lekko i odwróciła się."


" Nie czuła już strachu, raczej irytacje że ktoś ot tak sobie wszedł do jej domu." - Przed "że" przecinek.


" - Muszę poczekać aż skończysz uzupełniać notatnik, wtedy ja wpiszę twoje dane do mojego notatnika, i zobaczysz co się stanie - powiedział z zimnym uśmiechem." - Przed "aż" przecinek. Czerwony przecinek zamienić na kropkę, pomarańczowy usunąć.


" Na dalszy ciąg rozmów nie było czasu bo trzebabyło zdążyć na zajęcia." - " Na dalszy ciąg rozmów nie było czasu bo trzeba zdążyć na zajęcia."


" - Minęły już dwa tygodnie odkąd działam jako Kira, i policja nic nie robi by mnie powstrzymać - odparł do siebie."- Bez przecinka.


" - Jestem pewny że oni sami nie wiedzą co mają robić - odparł bóg śmierci z szyderczym uśmiechem." - Przecinek przed "że" i "co", chociaż nie jest, aż tak konieczny.


" Light usiadł w pokoju przy biurku w jego głowie zrodził się niesamowity plan. Musiał wypalić nie było innej opcji." - " Light usiadł w pokoju przy biurku. W jego głowie zrodził się niesamowity plan. Musiał wypalić, nie było innej opcji."


" - Witaj, Elso dawno się nie widzieliśmy - odparł cicho." - "Witaj Elso, dawno się nie widzieliśmy[...]"

Rozdział 2 


"W Hollu czekał na nich starszy mężczyzna w czarnym garniturze." - Holu.


"Na jego widok kobieta uśmiechnęła się, i razem ze swoim towarzyszem do niego podeszła." - Bez przecinka.


" Kiedy winda stanęła na parterze z lekkim dźwiękiem dzwonka,po otworzeniu drzwi weszli do środka." - " Kiedy winda stanęła na parterze z lekkim dźwiękiem dzwonka, po otworzeniu drzwi, weszli do środka."


" - Rozumiem że już coś się ruszyło w sprawie Kiry, skoro po mnie posłałeś - stwierdziła blondynka." - Przed "że" przecinek.


" Szybko zapisała tytuł sprawy nad którą pracuje"Kira" - Zdanie zdaje mi się nielogiczne. Jak mogła zapisać tytuł sprawy, nad którą pracuje Kira, skoro nie wie nad czym pracuje do końca? Nie znają jego planów. Więc zdanie chyba chciałaś, aby miało znaczenie: "Szybko zapisała tytuł sprawy dotyczący Kiry." Tak w ogóle, przed "nad którą" powinien być przecinek.


" Potrzebujesz mojej pomocy więc jestem, na czym będzie polegać moja praca?" - "Potrzebujesz mojej pomocy, więc jestem. Na czym będzie polegać moja praca?" Przed "więc" stawia się przecinek.


" - Będziesz notować wszystkie moje spostrzeżenia, jesteś najlepszą hakerką jaką znam, pomożesz mi włamywać się do baz danych, jeśli sytuacja będzie tego wymagać - wyjaśnił wyrzucając patyczek od lizaka do kosza.Po czym ukroił kawałek ciasta śmietanowego i wręczył go Elsie, sam ukroił sobie drugi kawałek." - Jeju. Za długie zdania. " - Będziesz notować wszystkie moje spostrzeżenia. Jesteś najlepszą hakerką jaką znam. Pomożesz mi włamywać się do baz danych jeśli sytuacji będzie tego wymagać - wyjaśnił, wrzucają patyczek od lizaka do kosza. Po czym ukroił dwa kawałki ciasta śmietanowego i wręczył jeden Elsie, a drugi sobie."


" Jedli w milczeniu, musiała przyznać ze pomimo jego zamiłowania do słodyczy był  totalnym geniuszem." - " Jedli w milczeniu. Musiała przyznać, że pomimo jego zamiłowania do słodyczy, był totalnym geniuszem."


" Kiedy drzwi zamknęły się za nią on znowu podszedł do okna, swymi ciemnymi oczami patrzył w dal jakby tak chciał namierzyć Kirę." - " Kiedy drzwi zamknęły się za nią, on znowu podszedł do okna. Swymi ciemnymi oczami patrzył w dal, jakby tak chciał namierzyć Kirę." Przed " jakby" stawia się przecinek.


" - Dopadnę cię, Kira wymierzę ci sprawiedliwość - powiedział lekko zachrypniętym głosem." - " Dopadnę cię Kira, wymierzę ci sprawiedliwość - powiedział lekko zachrypniętym głosem."
Rozdział 3


"Między zajęciami, nauką a spotykaniem z Miabi." - Przed "a" stawiamy przecinek.

" Z rozmyślań o tym co zrobić na kolację wyrwał ją dzwonek do drzwi." - Przecinek przed "wyrwał".

" Na widok osoby którą ujrzała przez wizjer uśmiechnęła się lekko." - " Na widok osoby, którą ujrzała przez wizjer, uśmiechnęła się lekko."

" Faith była niewiele wyższa od Yuri miała brązowe włosy i brązowe oczy." - " Faith była niewiele wyższa od Yuri, miała brązowe włosy i oczy."

" Weszła do środka. A Tanaka zamknęła za nią  drzwi." - Kropkę zamienić na przecinek. Wtedy "A" z małej litery.

" Z pięć godzin temu, zaniosłam bagaże do mojego nowego mieszkania i przyszłam się przywitać." - Bez przecinka.

" Tanaka poszła wstawić wodę, wyjęła dwa kubki, po wsypaniu do nich kawy wróciła do kuzynki." - Kolorowy przecinek zamienić na kropkę. " Po wsypaniu do nich kawy, wróciła do kuzynki."

" Usłyszały gwizdek, Tanaka po zrobieniu kawy wróciła z dwoma kubkami, i postawiła je na stole." - " Usłyszały gwizdek. Tanaka po zrobieniu kawy, wróciła z dwoma kubkami i postawiła je na stole."

"- A jak tam twoje sprawy uczuciowe? - spytała Tooru" - Zjadłaś kropkę na końcu. 


"Jest jeden chłopak, który mi się podoba, nazywa się Light Yagami i ostatnio dużo ze mną rozmawia." - Zamienić na kropkę.

" Faith upiła łyk kawy zauważyła rumieńce na jej twarzy." - " Faith upiła łyk kawy, zauważyła rumieńce[...]"

" - Jak zwykle przesadzasz, Light-kun jest bardzo miły i dobrze się uczy - oznajmiła stanowczo Yuri." - Przecinek na kropkę.

" Faith już tego nie skomentowała nie chciała się kłócić. Po kawie jeszcze chwilę razem posiedziały." - "Faith już tego nie skomentowała, nie chciała się kłócić. Po kawie jeszcze chwilę razem posiedziały."

" - No nic muszę się zbierać mam jutro na dziewiątą do pracy - powiedziała szatynka udając się do wyjścia." - "No nic, muszę się zbierać. Mam jutro na dziewiątą do pracy - powiedziała szatynka, udając się do wyjścia."

" - Mam nadzieję że niedługo znowu do nas wpadniesz." - "Mam nadzieję, że niedługo znowu do nas wpadniesz."

" Po pożegnaniu Tanaka zabrała kubki do zlewu i poszła odrabiać lekcję." - " Po pożegnaniu, Tanaka zabrała kubki do zlewu i poszła odrabiać lekcje."

" Uchyliła drzwi i zobaczyła matkę która od razu po szła do łazienki." - Przed "która" przecinek. Poszła.

" Yuri zawsze bała się gdy długo nie wracała. Ale teraz mogła spokojnie zasnąć co też uczyniła." - Przed "gdy" i "co" przecinek.

" Dochodziła druga w nocy ale w pewnym domu w pokoju czarnowłosej dziewczyny nie gasło jeszcze światło." - " Przed "ale" przecinek. "Ale w pewnym domu, w pokoju czarnowłosej dziewczyny, nie gasło jeszcze światło."

" Raven nawet na niego nie spojrzała ale lekko drgnęła." - Przed "ale" przecinek.

" Ich spojrzenie oznajmiło że uznaje rozmowę za zakończoną." - Przed "że" przecinek.

" Dzisiaj był czwartek Tanaka szybko związała włosy w kucyk i wzięła torbę, miała dzisiaj kolejny dzień zajęć. " - " Zaczął się czwartek. Tanaka szybko związała włosy w kucyk i wzięła torbę. Miała dzisiaj kolejny dzień zajęć."


"- Hej Light - powiedziała gdy zobaczyła kto dzwoni." - Przecinek przed "gdy".

" Dziewczyna aż przystanęła by zebrać myśli." - Przecinek przed "aż".

" - Jasne czemu nie - powiedziała uradowana." - " - Jasne, czemu nie - powiedziała uradowana."

" Czekał ją przyjemny wieczór z Lightem nie mogła się tego doczekać. Resztę drogi na uczelnię uśmiechała się lekko." -  "Czekał ją przyjemny wieczór z Lightem. Nie mogła się tego doczekać. Resztę drogi na uczelnię uśmiechała się lekko."
Rozdział 4


"Miabi która miała ławkę za nią  zauważyła zniecierpliwienie Tanaki, zmrużyła tylko delikatnie oczy." - " Miabi, która miała ławkę za nią, zauważyła zniecierpliwienie Tanaki. Zmrużyła tylko delikatnie oczy."

" Shinso wiedziała że jej przyjaciółka na coś czeka." - Przed "że" przecinek.

" Z racji tego że była to ostatnia lekcja mieli teraz resztę wieczoru dla siebie." - Przed "mieli" przecinek.

" - To co idziemy dziś do kina, grają ten nowy film z Ayane Fujito - zaproponowała Miabi Yuri." - Nie ma logicznych zdań, źle oznaczone. " - To co, idziemy dziś do kina? Grają ten nowy film z Ayane Fujito - zaproponowała Miabi." Bez "Yuri", bo można to źle zrozumieć. A wiadomo z kim rozmawia.

" - Wybacz ale mam na dzisiaj inne plany, umówiłam się z Lightem - wyznała lekko się przy tym rumieniąc." - " - Wybacz, ale mam na dzisiaj inne plany. Umówiłam się z Lightem - wyznała, lekko się przy tym rumieniąc."

" - Nie możesz tego odwołać? - zapytała czując ze i tak nic nie zdziała." - " [...] zapytała czując, że i tak nic nie zdziała."

" - Niestety nie mogę pójdziemy do kina innym razem dobrze? - zapytała przyjaciółkę gdy wyszły już z uczelni." - " - Niestety nie mogę, pójdziemy do kina innym razem, dobrze? - zapytała przyjaciółkę, gdy wyszły już z uczelni."

" - Najpierw na lody a potem do parku - oznajmił." - Przed "a" przecinek.

"- To tutaj - powiedział pokazując mala kawiarenkę." - Małą.

" - Z tego co wiem to niedawno zakończyła sprawę trzech kryminalistów którzy zmarli na zawał." - " Z tego co wiem, to niedawno zakończyła sprawę trzech kryminalistów, którzy zmarli na zawał."

" - To pewnie późno wraca do domu co nie?" - " - To pewnie późno wraca do domu, co nie?"

" Była pewna że zauroczenie Yagamim jej nie minęło i teraz była tego pewna." - " Była pewna, że zauroczenie Yagamim jej nie minęło i teraz wiedziała to stuprocentowo."

" Wiedział już że ma młodą Tanakę w garści." - Przed "że" przecinek.

" - Do jutra Yuri - powiedział i po pocałowaniu ją w dłoń odszedł." - " - Do jutra Yuri - powiedział i po pocałowaniu ją w dłoń, odszedł."

" - I co obmyśliłeś już co dalej, ta panna na ciebie leci." - "- I co, obmyśliłeś już co dalej? Ta panna na ciebie leci."

" - W swoim czasie Ryuk, w swoim czasie - powiedział idąc do domu a chłodny uśmiech nie schodził mu z warg." - " [...]powiedział, idąc do domu, a chłodny uśmiech nie schodził mu z warg."

"- Zamiast mnie pouczać  obserwuj moje poczynania.
Bóg śmierci wiedział a może raczej czul że Raven ma jakiś plan. Ale póki co nie zdradziła mu zupełnie nic." - " - Zamiast mnie pouczać, obserwuj moje poczynania. Bóg śmierci wiedział, a może raczej czuł, że Raven ma jakiś plan. Ale póki co, nie zdradziła mu zupełnie nic."


" Słyszała że Auru poleciał za nią." - Przed "że" przecinek.

" - Jeśli chcesz być bardziej skuteczna możesz posiadać o czy boga śmierci." - Przed "możesz" przecinek.

" - Nie jestem tym zainteresowana,przynajmniej na razie nie - powiedziała patrząc się w czarną taflę wody." - Zamiast przecinka zrobić albo wielokropek, albo kropkę. " Powiedziała, patrząc się w czarną taflę wody."

" Faith nie spała a była już trzecia nad ranem. " - Przed "a" przecinek.

" Jednak wiedziała że to nie będzie takie łatwe." - Przed "że" przecinek.


Rozdział 5

" Na dodatek czuła dziwne dreszcze na plecach jakby ktoś ją obserwował." - Przed "jakby" przecinek.

" Zacisnęła dłonie w pięści i po sygnale końca zajęć w lekkim pośpiechu opuściła uczelnię oglądając się za siebie." - " [...] po sygnale końca zajęć, w lekkim pośpiechu opuściła uczelnie, oglądając się za siebie."

" Wiedział że moc notatnika śmierci może omamić, ale nie był pewien czy to się właśnie dzieje z jego czarnowłosą "przyjaciółka"  był tylko bogiem śmierci nikim więcej, musiał być tutaj by mieć na nią oko." - Przed "że" przecinek. Przyjaciółką i przecinek po tym. "[..]był tylko bogiem śmierci, nikim więcej. Musiał być tuta by mieć na nią oko."

" Raven zignorowała go wiedziała że nikt nie może go zobaczyć, ale to nie zmieniało dziwnego uczucia że jest śledzona." - "Raven zignorowała go, wiedziała że nikt nie oże go zobaczyć, ale to nie zmieniało dziwnego uczucia, iż jest śledzona."

"Po godzinie byli już w domu dziewczyny, weszła do swojego pokoju i rzuciła niedbale torbę na łóżko." - Zamienić na kropkę czerwony przecinek.


" - Czego szukasz w internecie? - zapytał gdy odłożyła podręcznik na posłanie." - Przed "gdy" przecinek.

" - Są pewne informacje które muszę sprawdzić o pewnej osobie." - Przed "które" przecinek.

" Owszem wiedziała że to wszystko przez tego Yagamiego, Yuri po prostu się w nim zabujała" - Przed, że przecinek, a ten na czerwono zamienić na kropkę.

"Matka Yuri całą noc ślęczała nad papierami które rano miała przesłać Ryuzakiemu." - Przecinek przed "które".

" - Proszę pani, list do pani przyszedł - powiedział Anton i wręczył jej czarną kopertę po czym się oddalił." - Przecinek przed " po czym".

" Kobieta otworzyła to co ujrzała w środku przeraziło na białym papierze z liter wyciętych  gazet był napis:
Jak nie skończysz węszyć zginiesz tak jak giną wszyscy których zabiłem , mam na ciebie oko
KIRA" -
"Kobieta otworzyła kopertę. To co ujrzała w środku przeraziło ją. Na białym papierze z liter wyciętych gazet był napis:

Jak nie skończysz węszyć, zginiesz tak jak giną wszyscy, których zabiłem. Mam na ciebie oko
KIRA"     Jak tytułujesz, który to rozdział w głównym polu, nie musisz podawać jeszcze raz tego samego w notce. A jeżeli chcesz już napisać nazwę rozdziału, to zrób to przykładowo " Rozdział [numer] - [nazwa rozdziału]" w głównym polu przeznaczonym do tego. Będzie to wyglądać estetyczniej. Także swoje myśli możesz dawać na koniec rozdziału, oddzielając je od reszty, na przykład linią albo pisać mniejszą czcionką dodatkowo pochyłą.
      Te wszystkie  opisy postaci można by było dać w jednej notce. A tą wtedy tą notkę, jeżeli będziesz posiadać menu, dać link z nazwą "Bohaterowie", aby nie zajmowało to miejsca na polu bloga.
      Zero przecinków przed "i". Chyba że są dwa "i", które pełnią tą samą funkcję. Wtedy przed drugim stawia się przecinek.
     Przed spójnikami takimi jak "aż","że", "która" stawiamy zawsze przecinek. Jeżeli jest na przykład "chyba że", "nad którą" stawiamy przecinek przed tym wyrażeniem. Czyli przed "chyba" oraz "nad". Pamiętaj, że są spójniki, przed którymi nie stawia się przecinków, jedynie wtedy, kiedy powtórzy się kilka razy w zdaniu tak jak było z "i". 
     Najczęściej przed imiesłowami przysłówkowymi( zakończonymi na -ąc, -łszy, -wszy) pisze się przecinek. Czasami imiesłów może znaleźć się na początku, wtedy piszemy go w środku. Na przykład : "Opuściła uczelnię, oglądając się za siebie" albo "Oglądając się za siebie, opuściła uczelnię."
Także zauważyłam dużo "i" w zdaniu. Warto byłoby używać od czasu do czasu jakiś zamienników, na przykład "oraz", "także".
Trzeba uważać na powtórzenia. Przyda się poszperać czasami w słownikach, nawet internetowych, aby znaleźć wyraz podobno znaczeniowy(synonim).
(6/10)


Ramki:


Światło od laptopa powoli zaczyna mi doskwierać, ale daję rade, by jeszcze zobaczyć co się kryje w twoich ramkach.

Blog dwukolumnowy. Po lewej znajdują się: to ja, wpiszcie tutaj swój los, statystyka, kalendarz, archiwum, moje wszystkie blogi, ocenialnie i blogi, które czytam, muzyka, którą polecam. Po prawej: pole postów.

Nie mam co tu więcej wypisywać... Nie masz żadnych podstron, które by się przydały. Usunęłabym kalendarzyk, usunęłabym tą "wpiszcie tutaj swój los" czyli księgę gości, jest zbędna. Resztę umieściłabym w podstronach, a nie wszystko na wierzchu. Jeżeli tam by się znalazły, w punkcie "o mnie" napisałabym trochę więcej informacji. Także dałabym zamiast "archiwum" wypisywane rozdziały. Coś takiego jak masz linki, tylko z napisem u góry na przykład "Rozdziały" .


(7/10)


Dodatkowe punkty:


+1 - Trafiłaś w mój gust, kocham "Death Note".


(1/3)


Suma: 44 [dostateczny; 3]

Ano, nie jest źle. Akurat ocena nawet dobra. Choć, oczywiście, może być lepsza. Jednak właśnie po to się tutaj zgłaszacie ;).

Dostosuj się do moich rad i przeanalizuj wszystko, to na pewno będzie w porządku. Życzę powodzenia i weny w dalszym pisaniu!

1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za ocenę ;)

    Dostosuje się do rad ;)

    Tsuki Tai

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy