poniedziałek, 21 stycznia 2013

[164] ksiazki-recenzjaOceniająca: Lena

Autor: darooo

***

Pierwsze wrażenie:

Nowy adres strasznie przypadł mi do gustu niż jego poprzednik. "aleKulturka" . Taki odrobinę fikuśny, jednak zachowujący tematykę bloga, jak i powagę. Będziesz pisał o kulturze. Czyli zapewne o książkach, filmach oraz muzyce. Może jakieś recenzje? A może jedynie informację? Któż to wie. Zobaczymy w swoim czasie.

"Recenzje książek... głównie"  . Belka nic za wiele nam nie wnosi. Czyż nie skusiłbyś się na cytat? Osobiście go wymagam. A jeżeli nie jesteś skłonny do szukania, napisz sam pasujący do twojej tematyki. Może być właśnie o kulturze, książkach...

Na blogu wygląd jest prosty. Bez zbędnych rzeczy. Jednak przyznam, że to ani trochę nie odpycha jak na niektórych innych stronach.


(8/10)
Wygląd:


U góry widać szablon, na którym przedstawione są przeróżnego koloru książki. Na szablonie widnieje napis "aleKulturka.com".  Tło jest szare jak i wszystko na około. Za to pole tekstu - białe.

Nic więcej na ten temat nie powiem. Oprócz tego, że czcionka jest w porządku, tak samo przejrzystość twojej strony. Przyznam szczerze, iż nic więcej tu nie trzeba. Do recenzji wcale nie wymagam rzucającego się w oczy szablonu, jakiś rysunków i sama nie wiem czego.


(6/6)
Treść:


     Masz bogaty język, który z przyjemnością się czyta. Aż miło, naprawdę. Nieliczne grono osób wyćwiczyło go na tyle, żeby komu innemu płynnie się go 'oglądało'. Widać, iż musiałeś nad nim sporo pracować... chyba że po prostu się z takim urodziłeś. Byłbyś szczęściarzem, nie ma co.
     Widać także ogromny zasób słów, którymi bez problemowo potrafisz się posługiwać. Mówiąc, jak i pisząc. Wiele czytasz, co dostrzegamy bowiem po przez to, iż piszesz wspaniałe recenzje na temat książek ( i nie tylko).
     Za wiele nie mam co się wypowiadać. Gdyż są to twoje recenzje, w których zapisujesz swoją opinię, a nie czyjeś. Tych książek, przyznam, że nie czytałam. Jednak dzięki temu, jak piszesz, co mówisz na ich temat... aż wzięła mnie chętka na niektóre z nich. Z bólem stwierdzę jedną rzecz. Brakuje mi odrobinę większego rozbudowania twych recenzji, tak jak dodania kilku punków do nich. O Autorze piszesz, co w książce... no tak. Co sądzisz - też. Jednak trochę więcej jeżeli chodzi o wygląd okładki i stron, tematykę ( gdyż na początku nie umieszczasz tego), kompozycję, a także może się znaleźć twoja opinia na temat ceny wydania.

     Reasumując - piszesz naprawdę wyśmienicie. Widać dojrzały język i bogate słownictwo. Aż chce się czytać. Recenzje nie są najgorsze, umiesz zaciekawić ludzi tym co piszesz oraz skłonić ich do ewentualnego przeczytania lub wręcz przeciwnie. Ale zabrakło mi poniektórych punktów, rozbudowania twoich wypowiedzi. Dobrze by było bardziej skupić się na danej książce i opisać wszystko, co jest możliwe. 


(29/30)
Błędy:


Wybierzemy około pięć postów. Tak sobie losowo :) .


Kazimierz Nowak ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936


"Chociaż autor z 5 letniej włóczęgi przywiózł tysiące zdjęć i wspomnień tyle, że zapełniłyby całą bibliotekę, książka nie powstała." - " [...] przywiózł tysiące zdjęć i wspomnień, tyle że zapełniłyby całą bibliotekę, książka nie powstała".

"Kazimierz Nowak zmarł w 1937 roku, kilkanaście miesięcy po powrocie z wyprawy przez którą postradał zdrowie a wieku 40 lat - życie. " - "[...] kilkanaście miesięcy po powrocie z wyprawy, przez którą postradał zdrowie, a w wieku 40 lat - życie".

"Przewracając kolejne karty książki towarzyszymy Nowakowi w samotnej podróży przez piaski Sahary, dzikie sawanny czy wilgotne lasy równikowe." - " Przewracając kolejne karty książki, towarzyszymy Nowakowi w samotnej podróży przez piaski Sahary [...]".


Twój cień - Jeffery Deaver [recenzja książki]

"Winowajca wydaje się być oczywisty prawda?" - Przed "prawda" przecinek.


Dłużyzny usprawiedliwione w Hobbicie

"Cały wątek tej postaci nie pasuje klimatem do opowieści, ale moment, kiedy z głupkowatym uśmiechem i dowcipem godnym osła ze Shreka wsiada na sanie ciągnięte przez magiczne króliki by przy akompaniamencie doniosłej muzyki umykać przed stadem nomen omen orków, sprawił, że przecierałem oczy ze zdumienia." - Za długie! Oddechu brak! " Cały wątek tej postaci nie pasuje klimatem do opowieści, ale moment, kiedy z głupkowatym uśmiechem i dowcipem godnym osła ze Shreka wsiada na sanie ciągnięte przez magiczne króliki, by przy akompaniamencie doniosłej muzyki umykać przed stadem nomen omen orków, sprawił że przecierałem oczy ze zdumienia".


Prawdziwy triumf wyobraźni!

Brak błędów.


Baldwin`s Book Barn

Brak błędów.


Utęsknione pragnienie recenzji z minimalnymi błędami zostało zaspokojone. Widać na początku drobne potyczki, jednak każdy blogger tak zaczyna. Później obeszło się bez zauważonych przeze mnie błędów.

Najczęściej przed imiesłowami przysłówkowymi( zakończonymi na -ąc, -łszy, -wszy) pisze się przecinek. Czasami imiesłów może znaleźć się na początku, wtedy piszemy go w środku. Na przykład : "Opuściła uczelnię, oglądając się za siebie" albo "Oglądając się za siebie, opuściła uczelnię."

Przeczytaj, w słowniku ( a najlepiej i w kilku), na temat przecinków. Gdzie trzeba je wstawiać? Ano zawsze przed "że", "iż", "jednak", "która" Przeważnie mówiłam, iż także przed "aż". Tylko tutaj każdy ma sprzeczne zdanie. Więc to nawet odpuszczam. Jednakże na pewno trzeba jeżeli powtórzą się dwa w zdaniu. Jeżeli jest na przykład "chyba że", "nad którą" stawiamy przecinek przed tym wyrażeniem. Czyli przed "chyba" oraz "nad". Pamiętaj, że są spójniki, przed którymi nie stawia się przecinków, jedynie wtedy, kiedy powtórzy się kilka razy w zdaniu tak jak jest z "i". Właśnie tutaj pamiętaj kiedy stawia się przecinek przed "i". Jeżeli pełni tę samą funkcję co to poprzednie "i" w zdaniu. Na przykład: " Nie mogłam się zdecydować, więc kupiłam i tunikę, i sukienkę."

( zapewne te zasady znasz, ale wolę uściślić szczegółowo tak na wszelki wypadek :)


(9,5/10)
Ramki:W prawej kolumnie masz wiele rzeczy: "Lubię to" twojego bloga, przeszukaj aleKulturkę, Obserwatorzy, atom, aleKulturka na youtube, aleKulturka subksrybcja e-mail, obserowanie na tweeterze, recenzje książek, nie na temat, archiwum bloga, polecam, wizyty.  Na dole: Serie, Autorzy, Szczególnie ciekawe, Akcje- reakcje.


Twoje strony to:

Strona główna - Przenosi nas na nią.

Współpraca - Jak sama nazwa wskazuje. Tak samo opisujesz nam możliwy z tobą kontakt.

Konkursy - Które są na twoim blogu.

Jak oceniam? - Twoje recenzje. Posegregowane.


Co do stron nic nie mam. Jednak jeżeli chodzi o ramki... jest tego naprawdę sporo! Czy aby na pewno wszystko jest ci potrzebne?

Według mnie, ani trochę nie potrzebny ten atom. Wizyty też chyba raczej nie potrzebne dla czytelników. Cała reszta jest w porządku, gdyż rozumiem, że twój blog się rozwija i masz wiele, co do niego podstron, którymi informujesz co i jak.


(4,5/5)
Dodatkowe punkty:


Brak.


(0/3)
Suma: 57 [bardzo dobry; 5]


Każdy marzy o tej ocenie! A, szczerze powiedziawszy, raczej mało kto ją uzyskuje. Może to nie to samo, co celujący, jednak tak samo upragniony stopień jak i piękna szóstka! Trochę więcej opisu na temat książek, filmów, od razu pójdzie stopień w górę. Tak dalej trzymać ze stylem, jak i bogactwem słów. 

Pozdrawiam! ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Obserwatorzy