wtorek, 5 czerwca 2012

[088] sekrety-natury

Adres bloga: sekrety-natury
Oceniająca: Confiance
Autorka: Saphira

Pierwsze wrażenie:
Sekrety natury? To mój pierwszy oceniany blog z kategorii uniwersalnych. No cóż, nie ukrywam, że kiedy zobaczyłam zgłoszenie, miałam nadzieję, że to będzie kolejne opowiadanie, ale tak też może być ciekawie. Sekrety natury – zakładam, że będzie to blog z różnymi ciekawostkami, nowinkami na temat przyrody. Uwielbiam biologię, więc z pewnością mnie to zainteresuje.
Niestety później już bardzo dużo tracisz.
Napis na belce? Z u p e ł n i e  niepotrzebne powtórzenia adresu. Nawet jeśli jest to blog z kategorii uniwersalnych, powinnaś się pokusić o wpisanie tam jakiegoś ładnego cytatu, złotej myśli, czy po prostu mądrych słów.
Kategoria bloga to zwierzaki – jeszcze się z takim nie spotkałam i wydaje mi się, że mogłabyś dodać jeszcze jakąś kategorię. Jeśli to Twoja pasja, dlaczego się tym nie pochwalić wybierając także taką kategorię? Jednak to tylko mała sugestia, bo przesłodzić też nie można. Pod tym względem źle nie jest.
Spoglądam na szablon i… mój entuzjazm maleje.
(6/10)

Wygląd:
Prawdopodobnie nie znasz żadnych szabloniarni. Błąd. Na pewno ich nie znasz, bo gdybyś znała, to nie ujrzałabym po wpisaniu tego… „czegoś”.
Wszystko jest tutaj z innej parafii. Niespecjalnie ciekawy, nieprofesjonalny nagłówek z – powiedzmy to otwarcie – napisem zupełnie bez sensu, jeśli weźmiemy pod uwagę adres. A to, co widzę niżej jest po prostu straszne.
Każda ramka ma inny kolor – kiedy zobaczyłam ten jaskrawy fiolet, myślałam, że oczy mi wyjdą na wierzch ze zdziwienia – i jest zapisana inną czcionką. Te bullety wyglądają nieciekawie, a poza tym – na linki powinnaś stworzyć osobną podstronę, bo inaczej – szczerze mówiąc – psują wizerunek bloga.
Nie wiem, czy szablon wykonywałaś sama, ale jeśli tak, to nie dopracowałaś szczegółów, które są naprawdę ważne.
Jeśli masz adres jakiejś szabloniarni – wykorzystaj go i szybko zmień szablon, a jeśli nie – pisz do mnie na gg. Numer już podawałam, a jeśli go nie zapisałaś – jest na mojej podstronie.
Niestety, muszę odjąć sporo punktów.
(3/15)

Treść:
Praktycznie wszystkie opisane przez Ciebie zagadnienia były mi dobrze znane, ale nie mniej jednak piszesz w sposób lekki i ciekawy, nie starasz się używać trudnego, naukowego, niezrozumiałego słownictwa, które automatycznie zniechęca czytelników. Z ciekawości wpisałam tytuły poszczególnych notek/postów/rozdziałów (niepotrzebne skreślić) w wyszukiwarkę i sprawdziłam, czy hasła z Wikipedii nie są przypadkiem takie same. Jednak nie, więc plus dla Ciebie. Streszczasz, opisujesz najważniejsze elementy. Ważne jest też to, że  nie bierzesz pod lupę pierwszego lepszego zwierzęcia, np. tygrysa i nie piszesz: Tygrys to zwierzę z rodziny kotowatych… bla, bla, bla. Przedstawiasz w prosty i dla wszystkich zrozumiały sposób rzeczy interesujące, ważne (psia mowa dla posiadaczy czworonogów) lub trochę mnie ważne (nie znam nikogo kto spotkał niedźwiedzia polarnego w jego środowisku naturalnym).
Jak już wcześniej napisałam, uwielbiam biologię, ale mimo to niektóre posty były dla mnie bardzo interesujące. Dla osób nieco mniej obeznanych w temacie ciekawym rozwiązaniem są zdjęcia. Zawsze znajdzie się jakiś haczyk. Kiedy już dodajesz zdjęcia, dobrze by było, gdyby były równe. Inaczej wyglądają bardzo niechlujnie.
Urzekły mnie ciekawostki, za które masz u mnie dużego plusa.
Stosujesz emotikony, których ja nie lubię i uważam za dziecinne, kiedy są stosowane w notkach. Jednak to Twój wybór.
Mogę się przyczepić tego, że każda notka dotyczy czegoś innego. Nie chodzi mi tutaj o gatunki, ale o tematykę. Raz opisujesz samo zwierzę, potem sposoby porozumiewania się psów z ludźmi, następnie radzisz, jakiego kota wybrać. Gdzie tu konsekwencja? Jeśli chcesz tak mieszać, to podziel posty na działy – informacje główne, porady itp. Jeśli nie – opisuj w podobny sposób.
Nie justujesz tekstu, więc wygląda on nieco niechlujnie. Być może jest to też wina szablonu. W każdym razie radziłabym zmienić.

Podsumowując – jest dobrze, ale na pewno mogłoby być lepiej. Co jest złe? Jeśli chodzi o treść, to niespecjalnie mogę się czegoś przyczepić, bo ogólny zapis jest poprawny. Zaciekawiasz, przyciągasz, ale mam wrażenie, że… nie do końca mnie porwałaś. Wiem, że „porwanie” czytelnika jest trudne w przypadku bloga z kategorii uniwersalnych, ale zawsze możesz zacząć od jakiejś historyjki z Twojego życia, np. opisujesz psią mowę, bo zainteresował Cię ten temat, gdy nie potrafiłaś zrozumieć zachowań swojego własnego psa itp. Myślę, że wtedy będzie o wiele lepiej.
(14/20)

Błędy:
„Futro niedźwiedzia polarnego jest bezbarwne, choć wydaje się białe lub żółte. Składa się ona z dwóch warstw: gęstej wewnętrznej, która chroni go przed zimnej oraz cieńszej zewnętrznej, która sprawia, że światło przenika do środka.” – „To” futro, więc „ono”.

„Na wolności, wyjąc, niektóre zwierzęta chcą zasygnalizować swoją nieobecność lub odstraszyć drapieżniki.” – Tam powinien stać przecinek.
„Niektóre psy, zwłaszcza bassety, mają większą skłonność do wycia niż inne rasy psów. Psy mogą też wyć wtedy, kiedy odpowiadają na szczekanie innych psów.” – Tam jest potrzebny przecinek, bo trzeba oddzielić wtrącenie. Niepotrzebne powtórzenia.

Twoje błędy głównie polegają na powtórzeniach nazw gatunkowych zwierząt i roślin. Nie będę ich wypisywać, bo są dosyć łatwe do wyłapania i radzę Ci szybko je poprawić, bo duża ilość powtórzeń to dosyć poważny błąd stylistyczny. Czasem zdarza Ci się nie postawić spacji, ale nie wiem, na ile to jest Twój błąd, a na ile złośliwość Onetu. Kilka razy zdarzyło Ci się źle postawić przecinek, ale sądzę, że wynikało to z gapiostwa. U góry trzy przykłady popełnianych błędów. Ogółem nie jest ich dużo -  w oczy rzucają się jedynie w/w powtórzenia.
(8/10)
Ramki:
Linki – zamiast zebrane w jednej zakładce są rozsypane nieregularnie i – szczerze powiedziawszy – wygląda to bardzo niechlujnie. Niby masz je poukładane tematycznie, ale lepiej byłoby to schować na odpowiedniej podstronie.
Z u p e ł n i e  niepotrzebny kalendarzyk i archiwum! Skoro masz szeroką listę, to po co Ci te pozostałe dodatki?
Hej! Niby o Tobie, ale zaraz piszesz o kuzynce i tresurze psów. Poza tym opis swojej własnej osoby jest zrobiony – powiedzmy to sobie szczerze – na odczepne. Króciutkie zdania i zakładka też mało obfita.
Ważne. Nie rozumiem, po co Ci w ogóle ta zakładka. Znajdują się w niej przedawnione informacje, a ta wzmianka o Houston – koszmarna pomyłka. Mogłabyś stworzyć podstronę, na której pojawiałyby się regularnie jakieś informacje, ale nie w ten sposób!
Konkurs. To chyba jedyna zakładka, która ma jakiś sens. Ciekawy pomysł na zareklamowanie swojego bloga i zaciekawienie Czytelników. Jest małe „ale” – nigdy nie możesz mieć pewności, że ktoś nie będzie oszukiwał…

Nie ma tego, co być powinno, jednak znalazły się rzeczy, których absolutnie nie może być. Radzę: przygotować o s o b n e  zakładki o autorce, blogu i linki oraz spamownik. Wtedy pojawi się porządek i ład.
Niestety muszę odjąć sporo punktów.
(4/10)

Dodatkowe punkty:
+ + za ciekawostki
- za bałagan na blogu
(1/3)

Reasumując – zdobyłaś 36 punktów na 68 możliwych, co daje Ci ocenę dostateczną. Na ocenie zaważył szablon i bałagan na blogu. Myślę, że czwórka jest jak najbardziej w Twoim zasięgu, musisz tylko znaleźć dobrą szabloniarnię i pomęczyć się trochę z podstronami. Nad treścią najlepiej popracujesz pisząc dużo krótkich opowiastek – korzystaj ze słownika wyrażeń bliskoznacznych i używaj znalezionych synonimów.
Bardzo przepraszam, że tak długo nic nie pisałam. Po prostu kompletny brak czasu i problemy w życiu prywatnym. Te pierwsze – nauczyciele właśnie zaczęli swoją ulubiona grę, pt. „Kto dowali im więcej zadania domowego i sprawdzianów”, a tego drugiego wolałabym nie komentować.
Wracam jednak i ostro zabieram się do pracy. Co sądzicie o tej ocenie? Moja pierwsza z kategorii uniwersalnych.
Ach, i jeszcze raz musze się zachwycić szablonem…
Pozdrawiam ciepło!

6 komentarzy:

 1. łał! Dziewczyny, a Wy co w tym miesiącu takie? ^^. Każdy dodaje oceny,aaaa nawet nie wiecie jak się baardzo cieszę!
  Co do oceny dobrze ją napisałam, a co do szablonu, może jeszcze w tym tyg. będziemy mieć za pewne piękniutki nagłówek takie jak na onecie ^^. Ten wygląd jest na jakiś czas :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, już myślałam, że wyszłam z wprawy, bo dawno nie publikowałam. Ale już sie biorę to roboty!

   Usuń
  2. Gdzie zamówiłaś ten nagłówek?

   Usuń
  3. Ma się wtyki ^^. Na malach-tow. U Iana :D.

   Usuń
 2. Dziękuję za ocenę. Nie miałam pojęcia, że mam aż tyle błędów itp. Postaram się to jak najszybciej poprawić. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam [sekrety-natury] :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy